DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   


 

West Quoddy Head Lighthouse / Lubec [Ahmet Caner Tahan]

West Quoddy Head Lighthouse / Lubec [Ahmet Caner Tahan]

West Quoddy Head Lighthouse / Lubec [Ahmet Caner Tahan]

West Quoddy Head Lighthouse / Lubec [Ahmet Caner Tahan]

West Quoddy Head Lighthouse / Lubec [Ahmet Caner Tahan]

West Quoddy Head Lighthouse / Lubec [Ahmet Caner Tahan]

 West Quoddy Head Lighthouse
Yapımı: 21 Nisan 1808
Konumu: ABD`nin doğuda en uç noktası, Lubec, Maine
Koordinatlar: 44.815N,-66.951W
Lubec, ABD
Bugün, 2014 President`s Choice® Çocuklar İçin Yardım Kampanyamın 4. koşusunu Maine`in Lubec kasabasında koştum. Kötü bir üşütme nedeniyle geçtiğimiz birkaç haftada yapmam gereken hazırlık koşularını kaçırmama rağmen, 10 km`yi 54 dak 19 saniyede bitirmeyi başardım. Batı Quoddy Burnu Feneri`nde (ABD`nin en doğu noktasında) başlayıp FDR Uluslararası Köprüsü`nde (New Brunswick eyaletindeki güzel Campobello Adası sınırında) biten muhteşem bir kıyı parkurunda yapıldı bu güzel koşu.

Sevgili eşim Cellie`nin yardımları ve hem Marysville`den hem de New Brunswick Bölge Üniversitesi`nden kişilerin yaptığı cömert bağışlarla, bugüne kadar toplanan para %160 kadar artarak 80 dolardan 208 dolara çıktı. Ayrıca, Fredericton Mağazası #341`deki cömert iş arkadaşlarım `Bozukluk` şişesini doldurmaya devam ediyorlar. 50/50 çekilişi ve Blue Menu sepet çekilişi hala plan aşamasında.

Buraya kadar gelmişken West Quoddy Head Feneri`ni de gezdik. Fener ABD`nin en doğudaki kara parçasında yer alması nedeniyle pek çok kişi tarafından biliniyor. Kendisinden 10 mil daha batıda ve Kanada sınırları içerisindeki East Quoddy Head Feneri ile karıştırılmasın diye isim garip bir paradoks taşıyor. Fenerin inşası 1806`da Kongre`de alınan bir kararla başlamış. İki yıl sonra 21 Nisan 1808`de ışığını ilk kez yakmış. Başlangıçta balina yağlarının yakılmasıyla elde edilen ışık kaynağı 1932`de elektriğe kavuşmuş. Bugün 2sn yanık, 2sn sönük, 2sn yanık ve 9sn sönük düzende 24 saat çalışıyor. Başlangıçta ahşap olarak inşa edilen fener kulesi 1858 yılında yeni baştan kırmızı tuğlalarla yapılmış ve bugünkü şeklini almış. Kulenin fener balkonuna kadar olan yüksekliği 10m, ortalama çapı 4,5m. Fresnel merceğin deniz seviyesinden yüksekliği 25m. 30.000 mumluk ışığı uygun havalarda 18 milden seçilebiliyor.

Bir sonraki koşu, 22 Haziran Pazar günü New Brunswick`teki Miramichi`de.

Ahmet Caner Tahan


Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.

West Quoddy Head Light Keepers Association