Flora    Patika    Gezi Notları   


Karaincir (I)    
Datça / Muğla / Türkiye
Parkur Zorluk Derecesi
Kolay
Zor


Başlangıç
17 m
En Yüksek
181 m
Bitiş
17 m

Toplam Yol
6033 m
Tırmanma
174 m
Alçalma
-174 m

Tahmini Süre
2-3 SaatMarmaris Datça karayolunda Emecik ile Kızlan yerleşimleri arasında kuzeydeki dağlara yönelen bir çokyol var. Yol kenarındaki evlere gidermiş gibi görünen bu yollar ilerledikçe orman içi yollara bağlanıyor. Devlet buralara iş makinalarını sokup geniş yollar açmış, genişlik 3-5m. Orman içinde yürümek isteyenler için uygun gibi, bugün için herhangi bir yapılaşma yok ama asıl neden medeniyetin buralara girmesinin önünü açmak olsa gerek.

Karaincir'in kuzeyindeki dağlarda yürüyüşlerimizi genellikle bu hazırlanmış yollarda yaptık. Yolların zemini kırılmış kayalar ve bastırılmış topraktan oluşuyor. Havanın sıcaklığından mıdır bilmem fauna pek zayıf. Birkaç böcek türü ve birkaç kaplumbağa dışında hiç hayvana rastlamadık. Flora hemen tüm parkurlarda aynı; Kasnak Meşesi, Zeytin, Harnup, Kızılçam, Fıstık Çamı, Badem ve Okaliptüs ağaçları yanında Dağ Kekiği, Adaçayı Yapraklı Laden, Kengel Dikeni, Altınotu, Fundalık, Dağ Muşmulası ve Sarı Kantaron çiçekleri yaygın. Yürüyüşlerimiz sırasında bu yollardan ayrılan patikaların bir çoğuna girdik. Patikaların zeminleri iyi olmakla beraber yoğun bitki örtüsü zaman zaman ilerlememizi güçleştirdi.

Karaincir'de elli kilometreye yakın yürüyüş parkuru işaretledik ama bunun birkaç katı daha dağlarda gizlenmiş, onları keşfetmemizi bekliyordur...

Karaincir Patikaları
Ana Sayfa: Çakıl/toprak yol ve patikalarda doğa yürüyüşü.
Parkur I: Çakıl/toprak yol ve patikalarda doğa yürüyüşü, 6.0km, 166m.
Parkur II: Çakıl/toprak yol ve patikalarda doğa yürüyüşü, 5.7km, 121m.
Parkur III: Çakıl/toprak yol ve patikalarda doğa yürüyüşü, 6.7km, 161m.
Parkur IV: Akdeniz'den Ege kıyısına çakıl/toprak yol ve patikalarda doğa yürüyüşü, 13.1km, 138m.
Parkur V: Çakıl/toprak yol ve patikalarda doğa yürüyüşü, Memetepe çıkışı, 7.8km, 299m.
Parkur VI: Perili Bay, Billurkent arası sahil yürüyüşü, 7.8km, 18m.

Yanınızda ne götürmelisiniz
Su ve atıştırmalık yiyecek; Özellikle çıkış sırasında çok enerji harcayacak ve su kaybı yaşayacaksınız. Fotoğraf makinası; Yükseklere çıktıkça manzara güzelleşecek, daha sonra dostlarınızla paylaşmak üzere yanınıza fotoğraf makinanızı almanızda yarar var. Mayo; Denizde soluklanmak isteyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir
Marmaris'ten karayolu ile Datça'ya giderken Emecik Köyünü geçip yokuştan aşağı iner inmez solda Karaincir girişini göreceksiniz. Datça Marmaris arası 70 km , Datça Muğla arası 125 km. Datça İzmir arası 355 km, Datça İstanbul arası 882 km , Datça Ankara arası 708 km, Datça Antalya arası 394 km. Şehirlerarası otobüsle Datça'ya Ankara'dan 12 saat, Bursa'dan 12 saat, İstanbul'dan 15 saat, İzmir'den 8 saat, Muğla'dan 2,5 saatte ulaşabiliyorsunuz. Havayolunu kullanmak isterseniz de yine karayolunu kullanmanız gerekecek. Dalaman havaalanında indikten sonra karayoluyla 160 km, Bodrum havaalanından karayoluyla 234 km lik mesafe var. Bodrum'dan feribotla Datça'ya geçerseniz 2 saatlik deniz yolculuğu ile Körmen'e ulaşıyorsunuz. Buradan Marmaris yönüne 15 km kadar gittiğinizde Kızlan Köyünden sonra sağda Karaincir girişine göreceksiniz.