Pampas Otu | Cortaderia selloana

Güney Amerika'da doğal olarak yetişen, yaprakları keskin, hızlı büyüyen ve yayılan bir bitkidir. Nemli veya yarı nemli, kumlu balçıklı topraklı ve doğrudan güneş alan bir yerlere dikilmelidir. Yaz ve güz aylarında bitkiyi süsleyen püskülleri ile boyu 2.5 metreye ulaşabilir. Kuraklığa oldukça dirençlidir. Tohum ekimi bahar aylarında yapılmalıdır.

2-4 m boylanabilen, dimdik gövdeli, sıklıkla park ve bahçelerde süs bitkisi olarak kullanılan bir türdür. Yaprak ayası 2 m kadar uzunlukta olabilir; yay gibi bükülmüştür; yüzeyi kaba/pürüzlü ve dumanlıdır; dilcik 3 mm uzunluktadır. Çiçeklenme Ağustos-Eylül aylarında gerçekleşir; çiçek kurulu birleşik salkım formda, gösterişli, dikdörtgenimsi ve 50-80 x 12-15 cm boyutlardadır; başak gümüşümsü veya bazen pembemsi renktedir, dişiler 15-18 mm uzunlukta, 4-6 çiçekli ve başakçık bürgüsü ipeksi tüylüdür, erkekler 18-23 mm, 2-6-çiçekli ve başakçık bürgüsü tüysüz veya seyrek cılız tüylüdür; her iki cinsiyette de tane zarfı (kavuz) mızraksı ve uzun sivri uçludur; başakçık bürgüsünün ucunda uzun terminal bir kılçık bulunur, kılçık erkek çiçekçiklerde daha uzundur.

Bilimsel adlandırmada bitkiyi yayınlayan bilim insanlarının isim kısaltmaları arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. (..) Parantez içerisindeki isim bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi, parantez dışındaki isim ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişiyi belirtir.

1.Kuğulu Park / Ankara
Ekim 2014©Serdar Ölez


Daha fazla bilgi için profildeki bağlantıya tıklayınız.
#GezenAdam #hangitür #PampasOtu #CortaderiaSelloana #Kuğulu Park