Doğu Çınarı | Platanus orientalis

Doğu çınarı büyük, hızlı büyüyen, uzun ömürlü ve yaprak döken bir ağaçtır. Doğal dağılımı, Doğu Akdeniz'den ve Orta Doğu'dan güneydoğu Sibirya'ya kadar uzanır. Orman oluşturmazlar ancak ülkemizde genellikle tüm ormanlarda ve dere kenarlarında doğal olarak bulunur. Gösterişli taç yapısı ve gövdesi yanında, kentsel strese dayanıklılığı nedeniyle şehir içi ve yol ağaçlandırmalarında yoğun olarak kullanılır. Gölgede büyüyemez ve yarı kuraklığa tahammül gösterebilmesine rağmen nemli toprakları tercih eder. 

30-40 m boylanabilen, 5-6 m gövde çapı oluşturabilen, yaprak döken, odunsu bir türdür. Gövde kabuğu açık gri veya yeşilimsi gri renktedir; yaşlı gövdelerin kabukları küçük pullar halinde dökülür. Yapraklar 3-7 loblu, 11-18 x 12-24 cm ve açık yeşil renklidir, tüysüz veya az tüylüdür; loblar kaba dişli veya tali loblu, uçları sivridir; yaprak sapı 2.5-7.5 cm uzunluktadır, yaprak sapının dip kısmı daha geniştir ve tomurcukları saklar, tomurcuklar kışın yaprakların dökülmesi ardından belirir. Bir evciklidir, yani dişi ve erkek çiçekler aynı ağaç üzerinde görülür. Çiçeklenme Mart-Mayıs ayları arasında gerçekleşir; çiçekler tek tek göze çarpmaz, yoğun ve küresel kümeler halinde bir sapa üzerindedir. Erkek çiçekler taç yapraklardan çok daha uzun erciklere sahiptir, çiçek kümeleri yaklaşık 2 cm uzunlukta bir sapa dizilidir. Dişi çiçekler uzun boyuncuklara sahiptir ve tepecik kıvrıktır; çiçek kümesi sapı 7-11 cm uzunluktadır. Meyveler 2-3 cm çapta küreseldir; önceleri yeşil, olgunlukta açık kahverengindedir; her bir sapta 3-6 adet bulunur.

Yeterli bilgi bulunmamaktadır.Tükenme riski değerlendirmesi yapılamamaktadır.

Platanus Eski Yunancada `düz, düzlem` anlamına gelen platos kelimesinden türetilmiştir.
Orientalis Latincede orientale kelimesinden gelir ve doğuyu hatırlatan veya doğudan gelen anlamına gelir; Asya veya Avustralya kaynaklı tür dağılımına dikkat çeker.

1. Kadıncık Vadisi / Mersin
Mayıs 2018 © Ahmet Demirtaş
2. Dikmen Vadisi / Ankara
Mayıs 2014 © Serdar Ölez
3. Milli Egemenlik Parkı / Ankara
Mart 2019 © Serdar Ölez
4. Milli Egemenlik Parkı / Ankara
Nisan 2019 © Serdar Ölez
5. Ankara
Mayıs 2017 © Fuat Turan
6. Milli Egemenlik Parkı / Ankara
Nisan 2019 © Serdar Ölez
7. Seğmenler Parkı / Ankara
Mayıs 2012 © Ahmet Demirtaş
8. Gençlik Parkı / Ankara
Mayıs 2013 © Ahmet Demirtaş
9. Kayaş / Ankara
Temmuz 2014 © Ahmet Demirtaş
10. Karaburun / İzmir
Temmuz 2020 © Serdar Ölez
11. Ulupınar / Kemer / Antalya
Ağustos 2020 © Serdar Ölez
12. Oran Mahallesi / Gölbaşı / Ankara
Ocak 2021 © Serdar Ölez
13. Gölyazı / Nilüfer / Bursa
Eylül 2018 © Ahmet Demirtaş
14. Doyran / Edremit / Balıkesir
Ağustos 2017 © Ahmet Demirtaş
15. Turgureis / Bodrum / Muğla
Mart 2011 © Ahmet Demirtaş

Daha fazla bilgi için profildeki bağlantıya tıklayınız.
#GezenAdam #hangitür #DoğuÇınarı #PlatanusOrientalis #KadıncıkVadisi #DikmenVadisi #MilliEgemenlikParkı #Ankara #SeğmenlerParkı #GençlikParkı #Kayaş #Karaburun