Hodan | Borago officinalis

35-60 cm boylanabilen, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dik, içi boş , gürbüz ve kıllıdır. Yapraklar yumurtamsı-mızraksı, küt uçlu, 5-9 x 3-4·5 cm; yaprak sapı dip yapraklarda 4-6 cm , gövde kısmında sapsız, dalı/ gövdeyi kavrar şekildedir. Çiçeklenme dönemi Şubat-Mayıs ayları arasında; çiçek durumu çok dallı; çiçek sapı 0.5-2.5 mm; çanak loblar 8-12 mm, çiçek gelişimi sırasında yayvan, olgunlaştıkça büyüyen, meyve dönemi yaklaşık 20 mm; taç açık mavi, 20-25 mm çapta; başcık dışa taşmış ve yaklaşık 3 mm uzunluktadır. Meyve sert kabuklu, 5-7 x 2.5-3.5 mm, eğik yumurta biçimli - dikdörtgenimsi, yüzeyi sert damarlı ve siğillidir.

Deniz seviyesine yakın yerlerde; meşe korulukları ve tepelik alanlarda gelişim gösterirler. Doğu Akdeniz kıyılarında doğal ortamda yetişir, Avrupa ve Kuzey Amerika`da kültür yetiştiriciliği yapılmaktadır.Borago{Latince}: kaba kıllı.
Officinalis Latincede `bir manastırda sağaltıcı bitkilerin ve diğer ihtiyaç maddelerinin tutulduğu yerde olan, yere ait olan` anlamına gelir.

1. Hızırşah / Datça / Muğla
Nisan 2015 © Serdar Ölez

Daha fazla bilgi için profildeki bağlantıya tıklayınız.
#GezenAdam #hangitür #Hodan #BoragoOfficinalis #Hızırşah