Sandal Ağacı | Arbutus andrachne

Genellikle çalı formunda birden fazla gövde yapan, bazen 5-6 m kadar boylanabilen ağaççık formunda gelişen odunsu bir türdür. Gövde eğri gelişim gösterir; gövde kabuğu olgunlukta dikine plakalar halinde kıvrılarak soyulur, alttan çıkan taze kabuk önce gri, daha sonra kiremit kırmızısı renkte, parlak ve pürüzsüzdür. Yapraklar eliptik formda, 7-10 x 4-6 cm boyutlarda, kalın, koyu yeşil; yaprak sapı 3-4 cm uzunluğunda, dallarla aynı renktedir. Çiçeklenme Mart-Nisan aylarında; çiçek kurulu birleşik salkım, tomurcukken dik, olgunlaşınca sarkık; çiçekler çan şeklindedir. Meyvelenme Eylül-Ekim aylarında; meyve küre biçiminde ve 5-7 mm çapında, yüzeyi kabarcıklı, önceleri yeşil, olgunlaştığında kızıl-kahverengi ve acıdır.

Akdeniz bölgesi ve Orta Doğu`da yaygın olarak bulunmaktadır. Arbutus andrachne Türkiye`de Sandal ağacı olarak tanımlanmakla birlikte tütsü yapımında kullanılan Santalum Aalbum ile akrabalığı bulunmamaktadır.Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

Adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707 - 1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

1.Yayladağı / Antakya
Kasım 2010©Ahmet Demirtaş
2.Datça / Muğla
Kasım 2013©Ahmet Demirtaş
3.Eskere Deresi / Datça / Muğla
Kasım 2013©Ahmet Demirtaş
4.Çamlıyayla / Mersin
Mayıs 2018©Serdar Ölez
5.Ayancık / Sinop
Ekim 2020©Mustafa Gökmen
6.Murdala Koyu / Datça / Muğla
Mayıs 2018©Mustafa Gökmen
7.Marmara / Balıkesir
Mayıs 2021©Serdar Ölez


Daha fazla bilgi için profildeki bağlantıya tıklayınız.
#GezenAdam #hangitür #SandalAğacı #ArbutusAndrachne #Yayladağı #Datça #Eskere Deresi #Çamlıyayla #Ayancık #Murdala Koyu #Marmara