Küre Çiçeği | Globularia trichosantha

Çiçek gelişiminde 5-15 cm kadar, meyve gelişiminde 35 cm kadar boylanabilen, çok yıllık bir türdür. Gövde odunsu; kökler yere yakın, kıvrım kıvrımdır ve kök filizi oluştururlar. Dip yapraklar rozet şeklinde dizili, 25 x 8 cm, ters yumurtamsı-eliptik, küt uçlu veya çentikli, dışbükey kenarlar yaprak sapına doğru içbükey duruma gelen; gövde yaprakları 12 x 3 mm, şeritsi-eliptik ve sapsızdır. Çiçeklenme Nisan-Temmuz ayları arasında; tepecik terminal, 10-20 mm çapta; involukral brakte mızraksı; çanak loblar hemen hemen mızraksı, sivri uçlu, ± dik; taç alt dudakları 3 şeritsi dilime, üst hemen hemen tüp boynuna kadar 2 şeritsi dilime bölünmüş.

200-2470 m yükseklikler arasında; taşlık ve çayırlık yamaçlar, orman açıklıkları, kireçtaşı, serpantin ve volkanik kayalar ve bozkırlarda yetişirler.

Globularia cins adı Latincede `küçük küre` anlamına gelen globulus kelimesi ile  İtalyancada `hava` anlamına gelen aria kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; havada asılı duran küçük küre anlamıyla cinsin çiçeklerine işaret etmektedir.

1.İdris Dağı / Kalecik / Ankara
Ekim 2015©Serdar Ölez
2.Kıbrıs / Mamak / Ankara
Nisan 2020©Serdar Ölez
3.Kıbrıs / Mamak / Ankara
Nisan 2020©Serdar Ölez
4.Kıbrıs / Mamak / Ankara
Haziran 2016©Serdar Ölez
5.Kıbrıs / Mamak / Ankara
Nisan 2020©Serdar Ölez
6.Kıbrıs / Mamak / Ankara
Nisan 2020©Serdar Ölez


Daha fazla bilgi için profildeki bağlantıya tıklayınız.
#GezenAdam #hangitür #KüreÇiçeği #GlobulariaTrichosantha #İdris Dağı #Kıbrıs