Ova Akçaağacı | Acer campestre

Ova Akçaağacı (Acer campestre) Akçaağaçgiller (Aceraceae) ailesinden bir ağaçtır. Kuzey ve Güney Avrupa hariç tüm Avrupa΄da, Anadolu΄da, Kafkasya, Kuzey İran ve Kuzey-Batı Afrika’da yayılış gösterir. Türkiye΄de ise Istranca, Çatalca-Kocaeli, Güney Marmara, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz, İç Batı Anadolu, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Antalya, Adana alt bölgelerinde yayılış gösterir. 

15 m kadar boylanabilen, 6 m kadar tepe çapı oluşturabilen, kışın yapraklarını döken bir ağaçtır. Gövde kabuğu kalın, koyu gri, düzensiz çatlaklıdır. Yapraklar basit, 3 veya 5 loplu, 5-8 cm boyunda, uzun saplı, dip tarafı yürek şeklindedir. Üst yüzü mat koyu yeşil, alt yüzü soluk yeşil renktedir. Yaprak sapı koparıldığında beyaz süt çıkar. Mayıs ayında açan çiçekler açık yeşil renkte dik duran kurullar oluşturur. Kurulların üst çiçekleri erkek, alt çiçekleri dişidir. Dişiler, erkek çiçeklerden daha sonra gelişirler. Meyve samara şeklinde, iki nuks yapıda, kanatlar birbirlerine 180 derece açıdadır.

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

Acer cins adı Latincede `sert` anlamına gelen ācris kelimesinden türetilmiştir; odununun sertliğine işaret eder. Campestre Latincede `çayır, otlak, mera´ anlamındadır; türün yetişme ortamına işaret eder. Adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707 - 1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

1.Kavaklıdere Mahallesi / Çankaya / Ankara
Eylül 2021©Serdar Ölez
2.Gebeşoğlu / Mengen / Bolu
Ağustos 2021©Serdar Ölez
3.Akören / Mengen / Bolu
Ağustos 2021©Serdar Ölez
4.Karaşar / Ankara
Mayıs 2020©Mustafa Gökmen
5.Karaşar / Ankara
Mayıs 2020©Mustafa Gökmen
6.Karaşar / Ankara
Mayıs 2020©Mustafa Gökmen
7.Kurtuluş Parkı / Ankara
Mayıs 2016©Serdar Ölez
8.Milli Egemenlik Parkı / Ankara
Haziran 2015©Ahmet Demirtaş
9.Sarılar / Kahramankazan / Ankara
Temmuz 2014©Ahmet Demirtaş
10.Kuzuören / Yunak / Konya
Ağustos 2011©Ahmet Demirtaş
11.Sarılar / Kahramankazan / Ankara
Temmuz 2014©Ahmet Demirtaş


Daha fazla bilgi için profildeki bağlantıya tıklayınız.
#GezenAdam #hangitür #OvaAkçaağacı #AcerCampestre #Kavaklıdere Mahallesi #Gebeşoğlu #Akören #Karaşar #Kurtuluş Parkı #Milli Egemenlik Parkı #Sarılar #Kuzuören