Mahlep Ağacı | Prunus mahaleb

Genellikle kısa boylu, nadiren 8 - 10 m`ye ulaşan ve kışın yaprak döken odunsu bir türdür. Gövde kabuğu koyu kahverengi, pürüzsüz ve parlak; sürgünler başlangıçta sarımsı-gri renkli salgılı tüylüdür, sonraları kahverengimsi ve tüysüzdür. Yapraklar almaşık dizili, genişçe yumurtamsı, 4-7 cm, uç kısım ince, taban yuvarlağımsı-kalpsi, kenarlar ince testere dişli ve salgı bezli; üstte ve alt kısmın orta damarı boyunca hafifçe tüylü; yaprak sapı 1-2 cm uzunlukta; stipül mevcuttur ve erken dökülür. Çiçeklenme Mart-Haziran arasında; bireyler ginodioyik; tozlaşma arı ve sineklerle; çiçek durumu yalancı şemsiyemsi salkım, 3-12 çiçekli; çiçekler 1-1.5 cm çapta, hoş kokulu, beyaz; çiçek sapı 1 cm uzunluktadır. Meyvelenme Haziran-Eylül arasında; meyveler tek çekirdekli ve etli, küremsi-yumurtamsı, 5-8 mm, koyu kırmızı, az-çok acı ancak lezzetli; tohum çekirdeği odunsu; tohumlar pürüzsüzdür.

1000 m`ye kadar yüksekliklerde; açık koruluklar, meşelikler, bozkırlarda ve nehir kenarlarında doğal gelişim gösterirler.

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

Prunus {Latince}: erik ağacı.


1. Karaşar / Beypazarı / Ankara
Mayıs 2020 © Mustafa Gökmen
2. ODTÜ Kampüsü / Ankara
Mayıs 2014 © Serdar Ölez
3. Atatürk Orman Çiftliği / Ankara
Haziran 2011 © Ahmet Demirtaş
4. Botanik Parkı / Ankara
Mayıs 2013 © Ahmet Demirtaş
5. A.Ü. Fen Fakültesi / Ankara
Mayıs 2019 © Serdar Ölez
6. A.Ü. Fen Fakültesi / Ankara
Mayıs 2019 © Serdar Ölez
7. Ahmetadil / Akyurt / Ankara
Ekim 2017 © Mustafa Gökmen

Daha fazla bilgi için profildeki bağlantıya tıklayınız.
#GezenAdam #hangitür #MahlepAğacı #PrunusMahaleb #Karaşar #ODTÜKampüsü #AtatürkOrmanÇiftliği #BotanikParkı #A.Ü.FenFakültesi #Ahmetadil