Şişik Geven | Astragalus anthylloides

Şişik Geven (Astragalus anthylloides) Baklagiller (Fabaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye΄de Batı Karadeniz, Yukarı Sakarya ve Orta Kızılırmak alt bölgelerinde yayılış gösterir.

30 cm kadar boylanabilen, odunsu köklü, iki yıllık endemik bir bitkidir. Yapraklar bileşik formdadır, (3-) 5-18 cm uzunluğundadır ve (10-) 14-25 yaprakçık çifti taşır. Yaprakcıklar 6-10 mm uzunlukta ve geniş eliptik-yumurtamsı formdadır; sıklıkla çıkıntılı uçludur; her iki yüzeyi de ipeksi tüylüdür; kenarları beyaz kirpiksi tüylüdür. Çiçeklenme Mayıs-Ağustos ayları arasında gerçekleşir. Çiçekler 6-20`sı birarada kısa saplı gevşek kurullar oluşturur. Çiçek sapındaki yapraklar 4-6 mm uzunluktadır, dar eliptik formda, siyah ve beyaz tüylüdür. Çanak yapraklar 15-20 mm uzunlukta, başlangıçta tüp şeklinde, daha sonra şişik ve küremsi formdadır, siyah ve beyaz tüylüdür. Taç yapraklar pembe renkte ve 17-25 mm uzunluktadır.

750-1900m yüksekliklerde, bozkır ve çalılıklarda görülür.

Astragalus cins adı Yunancada `topuk kemiği` anlamına gelen astragalos kelimesinden türetilmiştir; tohumlarının şekline işaret ettiği sanılmaktadır.

1.Nallıhan / Ankara
Mayıs 2016©Serdar Ölez


Daha fazla bilgi için profildeki bağlantıya tıklayınız.
#GezenAdam #hangitür #ŞişikGeven #AstragalusAnthylloides #Nallıhan