Küçük Meyveli Trabzon Hurması | Diospyros lotus

15 m boylanabilen, yuvarlak tepeli (ø4 m), geniş yapraklı bir odunsu türdür. Gövde kabukları kalın, koyu gri renkli ve derin çatlaklıdır. Sürgünleri hafif tüylüdür. Yapraklar eliptik, basit, 6-14 cm uzunlukta, sivri uçlu, üst yüzü parlak koyu yeşil, alt mavimsi yeşil ve tüylü; sap kalın, 1-1.5 cm uzunluktadır. Çiçekler 1-1,5 cm çapında, yeşilimsi ve sapsızdır. Meyveler 1-2 cm çapında, küremsi, kutuplarda basık, önceleri sarı turuncu, sonraları mavi-siyah renkli yumuşak ve tatlı, ağaçta kuruyan (dökülmeyen) ve yenilebilirdir.

Deniz iklimli yerlerde; Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesinde ve Karadeniz dağlarının alçak kesimlerinde; nemli, taze, derin balçık topraklarda doğal gelişim gösterir.

Ek bilgi kaynağı: Diospyros lotus L. İLE Diospyros kaki L. odunlarının anatomik yapıları[*]

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

Lotus Yunan ve Roma mitolojisindeki hikayelerde adı geçen bir bitkiyi tanımlamak üzere kullanılan λωτός (lōtós) kelimesinden türetilmiştir; 1540`lardan bu yana λωτός, akraba veya benzer olmayan çeşitli bitkileri tanımlamak için kullanılmıştır. Homeros`un Odyssey`inde λωτός hoş bir uyuşukluğa neden olan bir meyve olarak tasvir edilir. Başka kaynaklarda λωτός kelimesi Trabzon hurması (Diospyros lotus) ve yine yenilebilir bir bitki olan Jujube (Ziziphus lotus) için de kullanıldığı görülmüştür. Adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707 - 1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

1.Rize
Eylül 2017©Serdar Ölez
2.Akçakoca / Düzce
Ekim 2018©Serdar Ölez
3.Akçakoca / Düzce
Ekim 2018©Serdar Ölez
4.Akçakoca / Düzce
Ekim 2018©Serdar Ölez
5.Akçakoca / Düzce
Ekim 2018©Serdar Ölez
6.Akbayır / Cide / Kastamonu
Kasım 2020©Serdar Ölez


Daha fazla bilgi için profildeki bağlantıya tıklayınız.
#GezenAdam #hangitür #KüçükMeyveliTrabzonHurması #DiospyrosLotus #Rize #Akçakoca #Akbayır