Kaba fesleğen | Clinopodium grandiflorum

15-60 cm boylanabilen otsu bir türdür. Gövdeler dik, sıklıkla salgılı tüylü, seyrek veya yoğun yayılı cılız tüylüdür. Yapraklar yumurtamsı-eliptik, 25-60 x 16-40 cm, taban kamamsı veya kesik, seyrek veya yoğun cılız tüylü, damarlar kenara kadar uzanan, belirgin dişli veya testere dişlidir. Çiçeklenme Haziran-Ekim ayları arasında; 3-7 çiçekler halka dizilimli şemsiyemsi kurulda, ± birbirinden ayrık, 2-11 çiçekli; çiçek kümesi sapı belirgin; brakteol eliptik, mızraksı veya şeritsi, 2.5-5 mm; çanak iki dudaklı, 11 damarlı, 9-14 mm, hafifçe kıvrımlı, çok seyrek tüylü, tüyler uca doğru daha seyrek ve dik, üst dişler geriye doğru kıvrımlı ve 1.5-2.5 mm, alt dişler 3-5.5 mm ve uzun kirpikli; taç soluk veya eflatunumsu pembe-kırmızı renktedir ve 25-42 mm uzunluktadır.

300-2450 m arası yüksekliklerde; nemli ve gölgeli alanlarda, ormanlık ve çalılık alanlarda, sıklıkla on kireçtaşı zeminlerde yetişirler.

Clinopodium Yunancada `yatak` anlamına gelen cline kelimesi ile `ayak` anlamına gelen podium kelimesinin birleşiminden türetildiği sanılmaktadır. Grandiflorum Latincede `büyük` anlamına gelen grandis kelimesi ile `çiçek` anlamına gelen floris kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; cins içeresinde diğer türlere görece çiçeklerinin büyüklüğüne işaret eder. Bilimsel adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707-1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır. (..) Parantez içerisindeki isim bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi, parantez dışındaki isim ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişiyi belirtir.

1.Kaynarca / Borçka / Artvin
Temmuz 2019©Mustafa Gökmen
2.Kaynarca / Borçka / Artvin
Temmuz 2019©Mustafa Gökmen
3.Kaynarca / Borçka / Artvin
Temmuz 2019©Mustafa Gökmen
4.Kaynarca / Borçka / Artvin
Temmuz 2019©Mustafa Gökmen


Daha fazla bilgi için profildeki bağlantıya tıklayınız.
#GezenAdam #hangitür #KabaFesleğen #ClinopodiumGrandiflorum #Kaynarca