Yersomunu | Cyclamen coum

20-25 cm boylanabilen, yumru köklü bir türdür. Yumru kök genellikle en çok 3.5 cm çapta, basık - küremsi, havlı yüzeylidir ve tabandan köklenir. Yapraklar yuvarlağımsı veya genişçe yumurtamsı-kalpsi, 2-5 x 2-5 cm boyutlarda, üst kısmı mat yeşil ve genellikle ebruli, tam kenarlı, bazen düzensiz olarak dişlidir ve çiçeklerden önce yapraklanır. Çiçeklenme Şubat-Mayıs ayları arasında; taç soluk veya koyu kızılımsı mor, nadiren beyaz, loblar kulaksız, geriye bükülmüş, yuvarlağımsı veya genişçe yumurtamsı, 8-15 mm, keskin uçlu veya küt uçlu, tam kenarlı veya nadiren biraz dişli, taban belirgin koyu düzensiz lekeli; leke küçük beyaz veya soluk pembe desenle çevrili; boyuncuk gömülü veya kısaca dışa taşmıştır. Meyve sapı uç kısımdan zemberek gibi içe sarılıdır.

Deniz seviyesi ile 2135 m yükseklikler arasında; kızıçam, göknar ve meşe-kayın orman altlarında, taşlık yamaçlarda çalı altlarında gelişim gösterir.

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

Cyclamen tür adı Latincede `daire, çember, döngü` anlamına gelen cyclamīnos kelimesinden türetilmiştir; tür meyve saplarının olgunlukta zemberek gibi iç bükey kıvrılmasına işaret ettiği düşünülmektedir. Coum eskiden Kilikya`da (bugünkü Adana çevresinde Roma İmparatorluğunun bir eyaleti) bir bölge olan Koa (Quwê)`ya atıfta bulunduğu düşünülmektedir; Koa Cyclamen coum`un doğal yaşam alanlarından biridir.

1.Arkut Dağı / Gerede / Bolu
Mayıs 2021©Figen Balamur Uğur
2.Boğazkale / Çorum
Mart 2021©Serdar Ölez
3.Tatlıca Şelaleleri / Sinop
Ekim 2020©Mustafa Gökmen
4.Bilezikçi Çiftliği / İstanbul
Ocak 2020©Serdar Ölez
5.Bilezikçi Çiftliği / İstanbul
Ocak 2020©Serdar Ölez
6.Bilezikçi Çiftliği / İstanbul
Ocak 2020©Serdar Ölez
7.NGBB / İstanbul
Ocak 2019©Serdar Ölez
8.Bilezikçi Çiftliği / İstanbul
Ocak 2020©Serdar Ölez
9.NGBB / İstanbul
Ocak 2019©Serdar Ölez


Daha fazla bilgi için profildeki bağlantıya tıklayınız.
#GezenAdam #hangitür #Yersomunu #CyclamenCoum #Arkut Dağı #Boğazkale #Tatlıca Şelaleleri #Bilezikçi Çiftliği #ABD #NGBB