Keçi şahteresi | Fumaria capreolata

1 m kadar boylanabilen, tek yıllık, tırmanıcı, otsu bir türdür. Yapraklar 2-3 kat derin tüysü parçalıdır. Çiçeklenme sıklıkla Şubat-Haziran ayları arasında gerçekleşir; çiçek kurulları ~ 20 çiçekli ve uzun saplıdır; brakte şeritsi-mızraksı formda ve çiçek sapından biraz daha kısadır; çiçek sapı meyve zamanı geriye doğru kıvrılır; çanak yapraklar 4-6 x 2.5-3 mm boyutlarda ve oval formdadır, tabana yakın kısımları dişlidir; taç 10-12 mm uzunlukta ve beyaz renktedir. Meyve 2-2.3 x 1.8-2.3 mm boyutlardadır, yüzeyi pürüzsüz veya çok zayıfça kırışıktır, boyun kısmı belirgin etlidir.

Deniz seviyesi ile 300 m yükseklikler arasında; döküntü alanlarda doğal olarak gelişirler.Fumaria cins adı Latincede `duman´ anlamına gelen fumus kelimesinden türetilmiştir; muhtemelen bazı türlerinin kök kokusuna işaret etmektedir.

Carpeolata Latincede `sülük, sülüklü´ anlamına gelen capreolus kelimesinden türetilmiştir. Sülük (İng:tendril) botanik sözlüğünde bitki gövdesinin tırmanmasını sağlayan ipliksi, basit veya dallanmış, genellikle yaprak, nadiren gövde metamorfozu olan organlarına verilen isimdir. 


1. Mavişehir / Karşıyaka / İzmir
Şubat 2021 © Serdar Ölez
2. Mavişehir / Karşıyaka / İzmir
Şubat 2021 © Serdar Ölez
3. Mavişehir / Karşıyaka / İzmir
Şubat 2021 © Serdar Ölez
4. Mavişehir / Karşıyaka / İzmir
Şubat 2021 © Serdar Ölez

Daha fazla bilgi için profildeki bağlantıya tıklayınız.
#GezenAdam #hangitür #Keçişahteresi #FumariaCapreolata #Mavişehir