DDbtn
PicPath
Robinia pseudoacacia

Yalancı Akasya


Robinia pseudoacacia [ Tarsus / Mersin - Nisan 2016 © Ahmet Demirtaş ]
Tarsus / Mersin - Nisan 2016 © Ahmet Demirtaş

25 m kadar boylanabilen, hızlı gelişim gösteren ve kışın yapraklarını döken odunsu bir türdür. Gövde kabuğu boyuna derin çatlaklı olan büyük bir ağaçtır. Sürgün [005#kulakçıklarında#] dikenler yer alır. Yapraklar tekli tüysü, yaprakcıklar 3-10 çift (+1) sayıda, 25-45 x 12-25 mm boyutlarda, [007#eliptik#] formlu, düz kenarlı, mavi-yeşil renkli, ince dokulu ve üzerileri kısa kadife tüylüdür. Çiçeklenme dönemi Nisan-Haziran ayları arasında; [002#çiçek durumu çok çiçekli sarkık salkım#], 7-15 cm uzunluğunda; taç yapraklar 15-20 mm, beyaz renkli, [015#bayrakçığın#] tabanı sarı renklidir. Baklamsı meyve 1 x 5-10 cm boyutlarda ve tüysüzdür. Özellikle Karadeniz kıyılarında olmak üzere ağaçlık alanlarda doğallaşmıştır. Sıklıkla yol ve park ağaçlandırmalarında kullanılır.Tarsus / Mersin - Nisan 2016 © Ahmet Demirtaş


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fabales
            └—Fabaceae
              └—Robinia

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek

Meyve
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Robinia pseudoacacia L.
Robinia pseudoacacia L. f. inermis ...
Robinia pseudoacacia L. var. pyramidalis ...
Robinia pseudoacacia L. var. rectissima...

İngilizce
Black Locust

Diğer adlandırmalar
Ağaçlar.org

İleri okuma kaynağı

Robinia cins adı 1550-1629 yılları arasında yaşamış Fransız botanikçi Jean Robin'e ithafen verilmiştir; Jean Robin 1601 yetiştirdiği ve gözlemlediği 1300 türe ait bilgileri Catalogus Stirpium (1601) adlı kitabında yayınlamıştır.

Pseudoacacia Latincede `sahte` anlamına gelen pseudo kelimesi ile `akasya` cinsi ağaç ve çalıları tanımayan acacia kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; akasya cinsinden olmadığı halde akasya cinsi gibi göründüğünü işaret eder.


Etimoloji

Bu kaynaklar Robinia pseudoacacia hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı