DDbtn
PicPathMagnolia grandiflora

Manolya


Manolya - Magnolia grandiflora [ Urla / İzmir - Haziran 2019 © Serap Pekin ]
Urla / İzmir - Haziran 2019 © Serap Pekin

30 m kadar boylanabilen, herdem yeşil, gösterişli çiçekli, odunsu bir türdür. Dallar [022#kır tüylü#]-[022#kaba tüylü#]dür ve ağaç yaşı ilerledikçe tüyler azalır. Yapraklar 12-25 x 6-10 cm boyutlarda, [007#eliptik, dikdörtgenimsi, yumurtamsı veya ters yumurtamsı#], tam kenarlı; üst yüz parlak yeşil; alt yüz genellikle pasımsı [022#kaba tüylü#], nadiren [022#tüysüz#]; [003#keskin uçlu, küt veya sivri uçlu#]; taban [020#kamamsı#]; [005#stipül#] tomurcuğu içine alacak şekilde uzun konik bir kın formundadır. Çiçeklenme Mayıs-Haziran aylarında; çiçekler tekil, terminal, 15-25 cm in çapta, hoş kokulu; çiçek sapı güçlü, 1.5-3 cm uzun; [026#brakte#] pasımsı [022#kaba tüylü#]; petaller 9-15 adet, içbükey, dışta kalanlar daha geniş ve uzunca, oval-yumurtamsı, 6-9 x 3-5.5 cm, ters mızraksı, [003#sivri uçlu#]; [006#ercik#] 1.25-2 cm uzun; [027#sapçıklar#] parlak eflatun; [027#başcık#] bitişik, sarı, içe dönük; [034#karpel#] 1-2 bölmelidir. Meyve yumurtamsı, 1.5-3 cm uzun, pasımsı kahverengi [022#kaba tüylü#], sır kısmındaki birleşme yerinden yarılan; tohumlar 1-1.25 cm uzun, taban kısmı dar yumurta biçiminde veya üçgen biçimli ve parlak kırmızı renktedir.Urla / İzmir - Haziran 2019 © Serap Pekin


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Magnoliales
            └—Magnoliaceae
              └—Magnolia

Taksonomi

Çiçek

Meyve

Tomurcuk

Detay/Diğer
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Magnolia grandiflora L.

İngilizce
Southern Magnolia

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Metinde geçen terimler (8)

Metinde geçen terimler (9)

Grandiflora Latincede `büyük` anlamına gelen grandis kelimesi ile `çiçek` anlamına gelen floris kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; cins içeresinde diğer türlere görece çiçeklerinin büyüklüğüne işaret eder.


Etimoloji

Bu kaynaklar Magnolia grandiflora hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Portulaca grandiflora
KeditırnağıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı