Yaş imirdik

Lathyrus chloranthus


17-70 cm boylanabilen, dik veya tırmanıcı gelişen, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler kanatlı ve yaygın dür. Yapraklar 1 çift geniş yaprakçıktan oluşur, tüysü dallanmış bir ile sonlanır; yaprakçıklar formda ve 20-60 x 7-22 mm boyutlardadır; mızraksı-biz şeklinde, kısaca yarı-dur. Çiçek kümesi 1-2-çiçekli ve genellikle dur; sap en azından yaprakçıklar kadar uzundur. Çiçeklenme Haziran-Temmuz ayları arasında gerçekleşir; 9-11 mm uzunluktadır; çanak dişler yaklaşık olarak eşit uzunlukta, yumurtamsı-mızraksı formda, sivri uçlu, yaygın ve çanak tüpünün 1½-2 katı kadar uzunluktadır; parlak sarı veya kükürt renginde ve 15-24 mm uzunluktadır; tam kenarlıdır ve arka kısmı dır. Baklamsı meyve şeritsi-dikdörtgenimsi formda ve 43-50 x 6-9 mm boyutlardadır, yüzey -dür; tohumlar 5-9 adettir ve yüzeyleri dır.
Yeni gözlem bildirMurat Köprüsü / Muş - Temmuz 2021 © Serdar Ölez


Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

600-1800 m yükseklikler arasında; toprak yığınları ve çalılık dere boylarında, volkanik yamaçlarda, buğday tarlalarında gözlenebilirler.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Lathyrus chloranthus Boiss.
Sinonimler

- Lathyrus chloranthus
- diğer sinonimler...

Etimoloji ve kısaltmalar

Lathyrus Yunancada `çok´ anlamına gelen la öneki ile `şehvetli, tutkulu´ anlamına gelen thyros kelimesinin birleşiminden türetilmiştir. Choloranthus Chloranthaceae ailesinden bir cinsin adıdır; Tür adı olarak da kullanılmaktadır; Eski Yunancada `soluk yesil´ anlamına gelen χλωρός (khlōrós) kelimesi ile `çiçek´ anlamına gelen ἄνθος (ánthos) kelimesinin birleşiminden türetilmiştir. Standart yazar kısaltması olan Boiss. kısaltması İsviçreli botanikçi, kaşif ve matematikçi Pierre Edmond Boissier´in (1810-1885) bu türü tanımlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Çeviri: Ölez S., 2021)
 2. Lathyrus chloranthus. (2021) AgroAtlas. https://www.agroatlas.ru/en/content/related/Lathyrus_chloranthus/index.html
 3. Listelenen kaynaklar Lathyrus chloranthus hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO

Basit Görünüm