DDbtn
PicPathLagerstroemia indica

Oya Ağacı

(İspanyol Leylağı, Hint Leylağı )

Oya Ağacı - Lagerstroemia indica [ Altınköy / Urla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez ]
Altınköy / Urla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez

7 m boylanabilen, çalı veya ağaççık formlu, Türkiye için [041#egzotik#] bir türdür. Küçük dallar narin, 4 köşeli veya kanatçıklı, [022#kısa havlı#] veya tüysüzdür. Yapraklar [007#eliptik, dikdörtgenimsi, ters yumurtamsı, veya yuvarlağımsı#], 2.5-7 × 1.5-4 cm, kağıtsı veya hafifçe köselemsi, [022#tüysüz#] veya eksenden uzaklaşan damarlar boyu hafif tüylü, yanal damarlar 3-7 çift, taban genişçe [020#kamamsı veya yuvarlağımsı#], [003#keskin uçlu#], küçük dikensi çıkıntılı [003#küt uçlu#] veya ucu [003#girintili#]; sapsız veya 2 mm kadar saplıdır. Çiçeklenme Haziran-Eylül aylarında; çiçek kurulu [002#birleşik salkım#] piramidimsi, 7-20 cm, [022#kısa havlı#], yoğun çiçekli; [006#çanak yapraklar#] 3.5-5.5 mm, eksene doğru [022#tüysüz#]; halka mevcut; dışçanak yok; [006#taç yapraklar#] eflatun, mor, pembe veya beyaz, daire şeklinde, 1.2-2 cm (6-9 mm dip kısım ile birlikte); [006#ercik#] 36-42; [006#ovaryum#] [022#tüysüz#]dür. Meyvelenme Eylül-Kasım arasında; tohum kesesi (kapsül) elipsoid, 1-1.3 × 0.7-1.2 cm, 4-6 bölmeli; tohumlar kanatla birlikte 8 mm`dir.Altınköy / Urla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Myrtales
            └—Lythraceae
              └—Lagerstroemia

Taksonomi

Dişi çiçek

Çiçek kurulu

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Lagerstroemia indica L.
Lagerstroemia indica var. alba Ram. Goyena

İngilizce
Crapemyrtle

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Tai, 2007, Flora of China, Vol. 13 Page 278, 279

Shrubs or small trees, to 7 m tall. Branchlets slender, 4-angled or subalate, puberulous, glabrescent. Leaves sessile or with petiole to ca. 2 mm; leaf blade elliptic, oblong, obovate, or suborbicular, typically at least some suborbicular to obovate and mucronate, 2.5-7[-10] × 1.5-4 cm, papery to slightly leathery, glabrous or with slight indumentum on veins abaxially, lateral veins 3-7 pairs, base broadly cuneate to rounded, apex acute, obtuse with small mucro, or retuse. Panicles subpyramidal, 7-20 cm, puberulous, densely flowered. Floral tube 6-merous, 7-11 mm, smooth walled or obscurely to decidedly 6-ribbed, glabrous; sepals 3.5-5.5 mm, adaxially glabrous; annulus present; epicalyx absent. Petals purple, fuchsia, pink, or white, orbicular, 1.2-2 cm including claw 6-9 mm. Stamens 36-42, dimorphic. Ovary glabrous. Capsules ellipsoidal, 1-1.3 × 0.7-1.2 cm, 4-6-valved. Seeds including wing ca. 8 mm. Fl. Jun-Sep, fr. Sep-Nov. 2n = 48, 50.

Yararlanılan ana kaynak

Lagerstroemia cins adı Magnus von Lagerström'e ithafen adlandırılmıştır. Lagerström 1746-1766 yılları arasında Hindistan`da bulunmuş bir İsveçli ve Swedish East India Company`nin direktörür.

Indica {Latince}: Hint; ilk tür örneğinin Hindistan topraklarından bulunduğuna atıfta bulunur; Hindistandan, Hindistana özgü anlamındadır.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Canna indica
Tespih Çiçeği

Opuntia ficus-indica
Kaynana diliManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı