Boylu hatmi

Alcea digitata


Boylu hatmi (Alcea digitata), ebegümecigiller (Malvaceae) familyasında çok yıllık bir bitki türüdür. Doğal yetişme ortamı Türkiye´nin doğusundan, İsrail´e ve kuzeybatı İran´a kadar uzanır.
Yeni gözlem bildirKüçüksır / Onikişubat / Kahramanmaraş - Temmuz 2021 © Serdar Ölez


Morfoloji

25-120 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler veya değildir, ayrıca küçük tüylerle kaplıdır. Üst yapraklar neredeyse tabana kadar elsi şekilde 3-7 loba bölünmüştür; loblar dikdörtgenimsi-mızraksı veya dikdörtgenimsi-ters mızraksı formdadır, sıklıkla sığ lobçuklara bölünmüştür, veya değildir, ayrıca küçük tüylerle kaplıdır. Çiçeklenme genellikle mayıs-haziran ayları arasında gerçekleşir. İnvolukrum çanağın yarısı kadar veya biraz daha uzundur. çiçek döneminde biraz silindirik formdadır. pembe veya nadiren beyazdır, taban kısmı sarımsıdır. buruşuktur.

Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Yamaçlar, üzüm bağları ve tarım alanlarında yetişirler.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Alcea digitata Alef.
Sinonimler

- Althaea digitata Boiss. & Heldr.
- diğer sinonimler...
İngilizce

Fingered Hollyhock

Etimoloji ve kısaltmalar

Alcea Eski Yunancada otdu bir tür için kullanılan αλκεα (alkaia) isminden türetilmiştir; Yunan eczacı ve botanikçi olan Dioscorides Pedanius´a (M.S. 40-90) göre alkaia bir tür ebegümecidir. Digitata Latincede `parmakları veya ayak parmakları olmak´ anlamındaki digitatus kelimesi ve `parmak´ anlamındaki digitus kelimesinden türetilmiştir; 1660`lardan itibaren zoolojide, `parmakları ve ayak parmakları ayrı olmak´ anlamında kullanılmaktadır; 1788`den itibaren botanik biliminde `parmak araları gibi derin bölümlere sahip´ anlamında kullanılmaktadır, sıklıkla elsi ve derin loblu yaprakları işaret eder.
Bilimsel adlandırmada kullanılan Alef. kısaltması türün ilk kez Friedrich Georg Christoph Alefeld (1820 - 1872) tarafından tanımlandığını ve yayınlandığını belirtir; Alefeld Alman bir botanikçi, yazar ve tıp doktorudur.

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Çeviri: Ölez S., 2021)
 2. Uzunhisarcikli, M. E. ve Vural, M. (2012). The taxonomic revision of Alcea and Althaea (Malvaceae) in Turkey. TURKISH JOURNAL OF BOTANY, 36(6), 603–636. doi:10.3906/bot-1108-11
 3. "Flowers of Israel: Fingered Hollyhock." Flowers in Israel - פרחים בישראל. Accessed August 27, 2021. https://www.flowersinisrael.com/Alceadigitata_page.htm.
 4. "Digitate | Origin and Meaning of Digitate by Online Etymology Dictionary." Online Etymology Dictionary | Origin, History and Meaning of English Words. Accessed August 27, 2021. https://www.etymonline.com/word/digitate.
 5. Listelenen kaynaklar Alcea digitata hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO

Basit Görünüm