DDbtn
PicPathSempervivum sp.

Sempervivum

(Civcivli Tavuklar)

Sempervivum - Sempervivum sp. [ ÖlezPalace Çayyolu - Temmuz 2014 © Serdar Ölez ]
ÖlezPalace Çayyolu - Temmuz 2014 © Serdar Ölez

40 kadar türü bulunan, sık yaprakları merkezden kenarlara rozet gibi yayılarak gelişen bir sukulent türüdür. Bazı türlerinde yapraklar eskidikçe rengi değişir. Ayrıca yılın değişik zamanlarda değişik renkte ve şekillerde olabilir. Çiçek açma erginliğine birkaç yılda ulaşırlar. O zamana kadar yukarıya doğru boyları uzamaz, yanlardan yavrulayarak çoğalırlar. Yazın çiçek açacaklarsa boyları uzar. Bir sap üzerinde yıldız şeklinde çiçekler açarlar. Çiçek açan her bir sempervivum ölür ama yanında birçok yavru oluşturmuştur onlar yaşar. Genel olarak dayanıklıdır. Doğal yaşam alanlarında en çok kalker ve dolomit taşları arasında rastlanırlar. Günde en az 4 saat direkt güneş ışığı isterler. Eğer güneş eksikliği olursa yapraklarda canlı lığı gider. Toprağı çapalayıp ponza taşı ve dere kumu karıştırılmalıdır. Bahçelerde suyu hiç tutmayan eğimli yüzeyler daha iyidir. Killi toprak ve düz yüzeylerde kış yağışlarında çürüme riski çok yüksektir. Bahçelerde yer örtücü olarak kullanılabilir.ÖlezPalace Çayyolu - Temmuz 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rosales
            └—Crassulaceae
              └—Sempervivum

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı

sp. İngilizcede 'tür, türü' anlamına gelen specie kelimesinin kısaltmasıdır.


Etimoloji

Bu kaynaklar Sempervivum sp. hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı