DDbtn
PicPathOpuntia ficus-indica

Kaynana dili

(Frenk inciri )

Kaynana dili - Opuntia ficus-indica [ Karaburun / İzmir - Ağustos 2014 © Serdar Ölez ]
Karaburun / İzmir - Ağustos 2014 © Serdar Ölez

1.5-5 m boylu, çalı veya ağaççık görünümünde, bir sukulent türüdür. Gövde (varsa) kütük formlu, düz ve yuvarlaktır. Eklemler mat yeşil veya grimsi yeşil, genişçe [007#ters yumurtamsı#], [007#eliptik#] veya [007#dikdörtgenimsi#], 25-60 × 7-20 cm, kalın; [044#adacıklar#] genellikle [007#eliptik#], 2-4.5 mm; dikenler genellikle yok, bazen [044#adacık#] başına 1-6, yayılı veya aşağı bükülmüş, kılsı veya iğnemsi, 0.3-3.2 cm, tabanı düz; [044#tüysü sert dikenler#] sarı, erken dökülen; yapraklar konik, 3-4 mm boydadır ve erken dökülür. Çiçeklenme Mayıs-Haziran aylarında; çiçekler 5-8 cm in çapta; çanaksı yapraklar sarı, kırmızımsı veya yeşil merkezli, genişçe yumurtamsı veya [007#ters yumurtamsı#], 2 cm, tam kenarlı veya küçük dişli, uç kısım tepesi kesik, [003#keskin uçlu#] veya [003#dikensi uçlu#]; taçsı yapraklar yayılı, sarı-portakal rengi, [007#ters yumurtamsı, dikdörtgenimsi#], 2.5-3.5 × 1.5-2 cm, kenar tam kenarlı veya düzensiz dişli, uç kısım [003#yuvarlağımsı, tepesi kesik, dikensi uçlu, veya çentikli#]; [006#sapçıklar#] sarımsı, yaklaşık 6 mm; [006#başcık#] sarı, 1.2-1.5 mm; [006#boyuncuk#] yeşilimsi, yaklaşık 15 mm; [006#tepecik#] 7-10, krem rengi, 3-4 mm uzunluktadır. Meyve sarı, portakal rengi veya eflatunumsu, 5-10 × 4-9 cm; kalkan/göbek alçak ve içbükey; tohumlar gri veya tan rengi, eliptik-daire şeklinde, 4-5 × 3.5-4 mm boyutlardadır.Karaburun / İzmir - Ağustos 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Caryophyllales
            └—Cactaceae
              └—Opuntia

Taksonomi
YETERSİZ VERİ
DATA DEFFICIENT

Yeterli bilgi bulunmamaktadır.
Tükenme riski değerlendirmesi yapılamamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Opuntia ficus-indica (L.) Mill.
Cactus ficus-indica L.
Opuntia compressa J.F. Macbr.
Opuntia opuntia (L.) Karst., nom. inval.
Opuntia vulgaris Mill.

İngilizce
Barbary Fig

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Wu, Z. Y., P. H. Raven & D. Y. Hong, 2007, Flora of China, Vol. 13

Shrubs erect or small trees, 1.5-5 m tall. Trunk (when present) terete. Joints dull green or grayish green, broadly to narrowly obovate, elliptic, or oblong, (20-)25-60 × 7-20 cm, thick. Areoles usually narrowly elliptic, 2-4.5 mm. Spines usually absent, sometimes 1-6 per areole, spreading or deflexed, bristlelike or acicular, 0.3-3.2 cm, basally flattened; glochids yellow, early deciduous. Leaves conic, 3-4 mm, early deciduous. Flowers 5-8 cm in diam. Sepaloids yellow with reddish or green center, broadly ovate or obovate, to 2 cm, margin entire or denticulate, apex truncate or acute, mucronate. Petaloids spreading, yellow to orange, obovate to oblong-obovate, 2.5-3.5 × 1.5-2 cm, margin entire or erose, apex rounded, truncate, mucronate, or emarginate. Filaments yellowish, ca. 6 mm; anthers yellow, 1.2-1.5 mm. Style greenish, ca. 15 mm; stigmas (6-)7-10, cream, 3-4 mm. Fruit yellow, orange, or purplish, 5-10 × 4-9 cm, umbilicus low and concave. Seeds gray or tan, elliptic-orbicular, 4-5 × 3.5-4 mm. Fl. May-Jun.

Yararlanılan ana kaynak
Hobi Bahçemiz

İleri okuma kaynağı

Bu kaynaklar Opuntia ficus-indica hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Cylindropuntia fulgida
ChollaManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı