DDbtn
PicPathPaulownia sp.

Pavlonya

(Kral Ağacı, Çin Ağacı)

Pavlonya - Paulownia sp. [ Oran / Ankara - Haziran 2011 © Ahmet Demirtaş ]
Oran / Ankara - Haziran 2011 © Ahmet Demirtaş

Doğal ortamında 15 m boylanabilen, yaprak döken, hızlı büyüyen, Türkiye için [041#egzotik#] bir ağaçtır. Gövde kabuğu gençlikte pürüzsüz ve belirgin [009#kovucuk#]lu, yaşlılıkta boylamasına çatlaklı; dallar karşılıklı; taç geniş, düzensiz şemsiye formludur. Yapraklar [007#üçgenimsi#], karşılıklı veya nadiren 3 çevrel dizili; sap uzun; aya tam kenarlı veya sığ 3-5 loblu, kenar dalgalı ve sıklıkla gençlikte testere dişlidir. Çiçeklenme Nisan-Mayıs aylarında; çiçek durumu [002#birleşik talkım#]; [002#talkım#]lar 3-5 çiçekli, saplı veya değil; [006#çanak#] çan veya külah şekilli, [022#tüylü#], 5 loblu; [006#taç#] eflatun veya beyaz, huni biçimli, tüp kısmı büzük ve hafifçe kıvrımlı, üst kısmı geniş kenarlı 2 dudaklı; alt dudak uzamış ve 3 loblu; üst dudak 2 loblu; [006#ercik#] 4, iki uzun iki kısa; [006#sapçıklar#] gömülü; [027#başcıklar birbirlerinden uzaklaşan#]; [006#ovaryum#] 2 [034#bölüm#]lü; [006#boyuncuk#] [006#ercik#] kadar uzundur. Meyve kapsül, uzunlamasına yarıklı, 2 bölmeli; meyve örtüsü ince veya kalın ve odunsu; tohumlar küçük, çok sayıda ve zarsı kanatlıdır.Oran / Ankara - Haziran 2011 © Ahmet Demirtaş


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Scrophulariales
            └—Scrophulariaceae
              └—Paulownia

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Meyve

Çiçek kurulu

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Metinde geçen terimler (8)
Fidan İstanbul

İleri okuma kaynağı

Paulownia cins adı Anna Pavlovna (1795–1865)`ya ithafen adlandırılmıştır; Pavlovno bir Rus prensestir.

sp. İngilizcede 'tür, türü' anlamına gelen specie kelimesinin kısaltmasıdır.


Etimoloji


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı