DDbtn
PicPathCornus mas

Kızılcık Ağacı

(Ergen , Eğren , Kiren)

Kızılcık Ağacı - Cornus mas [ Beynam / Ankara - Ağustos 2014 © Serdar Ölez ]
Beynam / Ankara - Ağustos 2014 © Serdar Ölez

3-5 m kadar boylanabilen, çalı veya ağaççık formlu bir türdür. Gövde pembemsi-gri renkte ve düzensiz pullar halinde çatlaklıdır. Yapraklar 3-8 x 3-5 cm boyutlarda, [007#mızraksı-eliptik#]; [003#sivri uçlu#]; parlak yeşil renkte; alt yüzey [022#tüylü#]; damarlar 3-5 çift ve yan damarlarda ana damar gibi yaprak ucuna uzanır durumdadır. Çiçeklenme Şubat-Mart ayında; çiçekler erdişi; 1.5-2.5 cm [002#yuvarlak şemsiye#] kurullar halinde; kurullar 15-20 çiçekli, neredeyse sapsız, [026#brakte#] 6-10 mm, yumurtamsı-mızraksı; çiçekler soluk sarı renkte, yapraklanmadan önce açan; [006#taç yapraklar#] 2-3 mm; [006#çanak yapraklar#] ~ 0.5 mm boyutlardadır. Meyve 12-15 x 0.7 mm boyutlarda, yumurta biçiminde; tek çekirdekli; önceleri yeşil, olgunlaşınca kırmızı renktedir. 20-1500 m yükseklikler arasında; orman ve çalılıklarda, genellikle tekil olarak gelişim gösterirler.Beynam / Ankara - Ağustos 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Cornales
            └—Cornaceae
              └—Cornus

Taksonomi

Gövde

Yaprak

Meyve
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Cornus mas L.
Cornus mas f. conica Jovan.
Cornus mas f. macrocarpa Dippel
Cornus mas f. microcarpa Sanadze
Cornus mas var. nana Dippel
Cornus mas var. oblongifolia Jovan.

İngilizce
Cornelian Cherry

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)
Agaclar.Net

İleri okuma kaynağı

Bu kaynaklar Cornus mas hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Cornus sanguinea
Yaban KızılcığıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı