DDbtn
PicPathTropaeolum majus

Latin Çiçeği


Latin Çiçeği - Tropaeolum majus [ Ankara - Eylül 2014 © Serdar Ölez ]
Ankara - Eylül 2014 © Serdar Ölez

40-100 cm boylanabilen, tek yıllık, yere yayılı gelişen, Türkiye için [041#egzotik#], otsu bir türdür. Yapraklar [007#dairemsi-böbreğimsi ve kalkansı#], 3-10 cm çapta; çiçek sapının ayaya bağlandığı noktadan radyal yayılı 9 ana damarlı; kenarlar değişken açılı veya dalgalı, tam kenarlı; yüzeyi eksenden uzaklaştıkça genellikle [022#kabarcıklı#]dır. Çiçeklenme Haziran-Ekim ayları arasında; çiçekler yaprak koltuklarında, tekil, sarı, portakal rengi, eflatun, bordo, krem veya çok renkli, 2.5-6 cm çapta; çiçek sapı 6-13 cm; [006#çanak yapraklar#] 5, dikdörtgenimsi-mızraksı, 1.5-2 × 0.5-0.7 cm; mahmuz 2.5-3.5 cm, düz veya kıvrımlı; [006#taç yapraklar#] 5, uç kısım çoğunlukla [003#yuvarlağımsı#] nadiren kısaca [003#sivri uçlu#] veya dişli; üst 2 [006#taç yaprak#] 2.5-5 × 1-1.8 cm, sıklıkla tam kenarlı; dip 3 [006#taç yaprak#]ların dip kısmı derin saçaklı; [006#ercik#] 8, belirgin, düzensiz; [006#ovaryum#] 3 [034#bölüm#]lü; [006#boyuncuk#] 1; [006#tepecik#] şeritsi 3 lobludur. Meyvelenme Temmuz-Ekim arasında; meyve basık kutupludur ve olgunlukta 3 adet tek tohumlu [008#mericarp tohum#]a bölünür.Ankara - Eylül 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Geraniales
            └—Tropaeolaceae
              └—Tropaeolum

Taksonomi
Bilimsel Ad
Tropaeolum majus L.

İngilizce
Nasturtium

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Flora of China, Vol. 11

Herbs, annual, trailing, glabrous or nearly so. Leaf blade orbicular to somewhat reniform, 3-10 cm in diam., peltate and with 9 main nerves radiating from petiole, margin variously angled or sinuate but otherwise entire, abaxial surface usually papillose. Flowers axillary, solitary, yellow, orange, purple, maroon, creamy white, or varicolored, 2.5-6 cm in diam. Pedicel 6-13 cm. Torus cup-shaped. Sepals 5, oblong-lanceolate, 1.5-2 × 0.5-0.7 cm; spur 2.5-3.5 cm, straight or curved. Petals 5, apex mostly rounded but sometimes shortly pointed or even toothed; apical 2 petals 2.5-5 × 1-1.8 cm, margin often entire; basal 3 petals with margin deeply fringed on claw. Stamens 8, distinct, unequal. Ovary 3-loculed; style 1; stigma linear, 3-lobed. Fruit oblate, separating into 3 1-seeded mericarps at maturity. Fl. Jun-Oct, fr. Jul-Oct. 2n = 28. Cultivated as a potted plant in most of China, escaped and apparently naturalized in Sichuan, Xizang (Nyingchi), Yunnan [native to South America (Brazil and Peru)].

Yararlanılan ana kaynak
Yenilebilir Çiçeklerden Latin Çiçeği (Tropaeolum majus L.) Bitkisi ve Biyokimyasal İçeriği Üzerine Bir İnceleme | Funda Eryılmaz

İleri okuma kaynağı


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Chelidonium majus
Kırlangıç OtuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı