DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Tropaeolum majus

Latin Çiçeği


Latin Çiçeği - Tropaeolum majus [ Ankara - Eylül 2014 © Serdar Ölez ]
Ankara - Eylül 2014 © Serdar Ölez

Boyları 40cm den metrelere uzanır.Sarkan sepet çiçeği olarak çok hoş bir görünüm verirler. Yuvarlağımsı yaprakları ve hoş kokulu sarı, kırmızı, turuncu ve krem renkli çiçekleri olur. Çiçekleri yenilebilen, nohut büyüklüğünde tohumları ile kolay ekilen ve kolay çimlenen bir bitkidir. Tek tohum 30-40 cm çaplı bir saksıyı tek sezonda kaplayacak kadar gelişen bitki üretmenizi sağlar. Büyük ve rengarenk çiçekleri olup, kimi varyeteleri çift renk alaca yapraklıdır. Bir çok çeşidi vardır. Sarkan türleri, tırmanıcı, bodur ya da dikine uzayan varyeteleri dahi vardır. Aşırı sulamamak gerekir. Aşırı su çiçek açmasını engeller. Latin çiçeği havadar ve güneşli yerleri sever. Aşırı sıcak ve kuraklıktan hoşlanmaz. Gübre vermek gerekmez.Ankara - Eylül 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Geraniales
            └—Tropaeolaceae
              └—Tropaeolum

Taksonomi
Bilimsel Ad
Tropaeolum majus L.

İngilizce
Nasturtium

Diğer adlandırmalar


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Chelidonium majus
Kırlangıç OtuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı