DDbtn
PicPathPhlox paniculata

Alev Çiçeği

(Floks Çiçeği)

Alev Çiçeği - Phlox paniculata [ Ülküşün Bahçesi - Eylül 2014 © Serdar Ölez ]
Ülküşün Bahçesi - Eylül 2014 © Serdar Ölez

60-180 cm boylanabilen çok yıllık, gösterişli bir süs bitkisidir. Yapraklar are karşılıklı dizili, [007#mızraksı#], sapa doğru hafifçe genişleyen, [003#sivri uçlu#], belirgin damarlıdır ve çiçek kümesi seviyesinin altında yaklaşık 15-40 çift olarak bulunur. Çiçeklenme Temmuz-Eylül ayları arasında; çiçek durumu [002#birleşik salkım#], terminal; [006#çanak#] 5 loblu, küçük boyutlu, sapa doğru birleşik; [006#taç#] yaklaşık 2.5 cm çapta, 5 loblu, uzun boyunlu trompet şeklinde; [006#ercik#]ler 5 adet; tepecik 3 parçalıdır. Meyveler gösterişsiz, belirgin olmayan tohum kapsülleri şeklindedir. Tohum ile üretilir; nemli duvar diplerinde, bahçe kenarlarında; nemli topraklarda ve güneşli/yarı gölgeli alanlarda yetiştirilir. Özellikle akşam saatlerinde genellikle çok beğenilen bir kokusu vardır.Ülküşün Bahçesi - Eylül 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Solanales
            └—Polemoniaceae
              └—Phlox

Taksonomi
Bilimsel Ad
Phlox paniculata L.

İngilizce
Fall Phlox

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Pholox {Yunanca}: alev.

Paniculata Latincede `püskül` anlamına gelen pānicula kelimesinden türetilmiştir; genellikle bitkideki birleşik salkım çiçek durumunu işaret eder.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Phlox Subulata
Alev Çiçeği

Koelreuteria paniculata
Güvey KandiliManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı