DDbtn
PicPathRuellia brittoniana

Meksika Petunyası

(Yabani Petunya)

Meksika Petunyası - Ruellia brittoniana [ Karaburun / İzmir - Temmuz 2014 © Serdar Ölez ]
Karaburun / İzmir - Temmuz 2014 © Serdar Ölez

Anavatanı Güney Amerika olan, 1m boylanabilen, yarı odunsu, çok yıllık bir bitkidir. Gövdeler gençlikte yeşil, dört köşeli, [022#tüysüz#] veya seyrek tüylü, sıklıkla düğüm noktaları [022#tüylü#]; yaşlılıkta sıklıkla hafifçe odunsudur. Yapraklar [007#şeritsi#], 6-20 cm x 4-20 mm, karşılıklı dizili, tam kenarlı, [003#keskin veya sivri uçlu#], çoğunlukla [022#tüysüz#], genellikle koyu yeşil veya hafifçe eflatunumsu izli; sap 1-2 cm uzunluktadır. Çiçeklenme Mayıs-Ekim ayları arasında; çiçek durumu [002#talkım (cymes)#], birkaç çiçekli, yaprak koltuğunda; çiçekler mavi veya eflatunumsu; [006#çanak yapraklar#] 5 adet, dar, 5-10 mm uzunlukta; [006#taç#] borumsu, 5 loblu, loblar 2.5-4 cm uzun, uçları [003#yuvarlatılmış veya küt#]; [006#ercik#] 4 adettir. Meyve kapsül, 2-2.5 cm, uca doğru kalınlaşan, başlangıçta yeşil veya eflatunumsu sonraları kahverengi renktedir ve tam geliştiğinde kendiliğinden patlayarak tohumlarını yayar. Tohum ve kök sürgünleri ile çoğalmaktadır, yayılıcıdır.Karaburun / İzmir - Temmuz 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Scrophulariales
            └—Acanthaceae
              └—Ruellia

Taksonomi

Yaprak
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Ruellia simplex C.Wright
Arrhostoxylum microphyllum Nees
Cryphiacanthus angustifolius Nees
Dipteracanthus spectabilis Hook.
Ruellia brittoniana Leonard
Ruellia malacosperma Greenm.

İngilizce
Mexican petunia

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Ruellia cins adı Jean Ruelle (1474 - 1537)`e ithafen adlandırılmıştır; Ruelle Fransız bir fizikçi ve botanikçidir, “De Natura stirpium libri tres” adlı eserinde dönemin tüm botanik bilgisini raporlamıştır.

Brittoniana tür adı 19. Yüzyıl Amerikan botanikçisi ve New York Botanik Bahçeleri'nin kurucusu Nathaniel Lloyd Britton'e ithafen adlandırılmıştır.


Etimoloji


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı