DDbtn
PicPathPhillyrea latifolia

Akçakesme


Akçakesme - Phillyrea latifolia [ Antakya - Nisan 2016 © Mustafa Gökmen ]
Antakya - Nisan 2016 © Mustafa Gökmen

5 m kadar boylanabilen, kışın yaprak dökmeyen, çalı veya küçük ağaç formlu bir türdür. Tomurcuk ve genç sürgünler kısa [022#tüylü#]dür. Yapraklar [007#yumurtamsı-kalpsi#], [007#yumurtamsı-mızraksı#], 10-32 x 5-17 mm boyutlarda; dişli veya testere dişli, nadiren tam kenarlı; 7-11 çift of belirgin yanal damarlı; her iki yüz [022#tüysüz#], sap yakınlarında sadece kenarlar tüylü, yaprak sapı ince [022#keçemsi tüylü#]dür. Çiçeklenme Mayıs ayında; [006#çanak#] sarımsı, loblar üçgen biçimli, kirpikli kenarlı; [006#taç yaprak#] 2-2.5 mm uzunluktadır. Meyve küremsi, 3-8 mm çapta; tek çekirdeklidir. Makiliklerin tipik üyelerinden biridir; 10-1350 m yükseklikler arasında; kızılçam, yaprak döken meşe ormanlarında ve çalılıklarda gelişim gösterir.Antakya - Nisan 2016 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Oleaceae
              └—Phillyrea

Taksonomi

Yaprak

Meyve
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Phillyrea latifolia L.
Phillyrea latifolia subsp. daninii Valdés
Phillyrea latifolia var. laevis Aiton
Phillyrea latifolia subsp. media (L.) P.Fourn.
Phillyrea latifolia var. obliqua Aiton
Phillyrea latifolia var. obliqua Aiton

İngilizce
Mock privet

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Latifolia {Latince}: geniş yapraklı.


Etimoloji

Bu kaynaklar Phillyrea latifolia hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Campanula latifolia
Çançiçeği

Silene latifolia
GıcımeManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı