DDbtn
PicPath
";Hayıt

Vitex agnus-castus

(Papaz Biberi, Teksas Leylağı, Namus Ağacı, Keşiş Biberi, Ayıt, Hayıd, Beşparmak)

Vitex agnus-castus [ Eski Datça / Datça / Muğla - Ağustos 2014 © Serdar Ölez ]
Eski Datça / Datça / Muğla - Ağustos 2014 © Serdar Ölez
1-3 m boylanabilen çalı formlu, nadiren 5 m boyuna kadar ağaççık formunda odunsu bir türdür. Gövde sık dallı, beyazımsı kısa dür. Yapraklar elsi birleşik, 5-7 yaprakçıklı; yaprakçıklar genellikle tam kenarlı, 3.5-15 x 0.5-2.8 cm boyutlarda, nadiren daha geniş veya dişli kenarlı, , sapsız veya sadece terminal yaprakçık saplı, üst kısmı mat yeşil, alt kısım beyaz-; saplı, alt yapraklarda sap yaklaşık 4 cm uzunluktadır. Çiçeklenme Haziran-Eylül ayları arasında; çiçek durumu oldukça yoğun , sıklıkla küremsi, sapsız veya neredeyse sapsız; 3 mm, yoğun , dış kısmı ve belli-belirsiz damarlı, dişler genişçe üçgen biçimli, içte kalan yüzey belirgin damarlı; soluk leylak veya mavi renkli, ~ 8 mm, tüp dışa taşmıştır. Meyve küremsi, 3-4 mm çapta; tek çekirdekli; siyah veya kırmızımsı renktedir.
Yeni gözlem bildirEski Datça / Datça / Muğla - Ağustos 2014 © Serdar Ölez


Görseller
Gözlemler

.
 • Türkiye'de doğal yayılışı
  BizimBitkiler.org.tr Veritabanı
 • Eski Datça / Datça / Muğla
  Ağustos 2014 © Serdar Ölez
 • Yunusemre / Manisa
  Eylül 2020 © Serdar Ölez

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 750 m arası yüksekliklerde; çoğunlukla kumluk alanlar, kumlu topraklar, alüvial topraklar, deniz kenarındaki taşlık alanlar ve kireçtaşı yamaçlarda gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Vitex agnus-castus L.
Sinonimler (Tam liste)

- V.pseudonegundo (Hausskn.) Hand.-Mazz.
- Vitex agnus-castus var. caerulea Rehder
- Vitex agnus-castus var. laciniosa Ces.
- V.agnus-castus var. latifolia (Mill.) Loudon
- Vitex agnus-castus var. trifolia (L.) Kurz
İngilizce

Lilac Chastetree

Koruma statüsü

YETERSİZ VERİ
DATA DEFFICIENT

Yeterli bilgi bulunmamaktadır.
Tükenme riski değerlendirmesi yapılamamaktadır.
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.

Diğer bilgiler

Çimlenme sırasında Vitex agnus-castus epigeal gelişim gösterir. Tohumun çimlenmeye başlaması ve kök oluşturması ardından, sap tohum çenekleriyle kök arasına bir kavis oluşturur, gelişir ve toprağı delerek dışarı çıkar. Gelişimini sürdüren sap tohum çeneklerini de beraberinde toprak yüzeyine çıkararak doğrulur, uzamaya devam eder ve çeneklerin arasından ilk yapraklar çıkar. Bitki ilk gelişimi için gerekli olan ve tohum çeneklerinin içerisinde bulunan tüm besinleri tükettikten sonra, çenekler kurur ve saptan ayrılarak yere düşerler. Epigeal gelişim çift çenekli bitkilere özgü bir çimlenme türüdür. Buna karşın hipogeal gelişim gösteren bitkilerde tohum her dönemde toprak altında kalmaya devam eder; sap ve kök tohumdan ayrılan iki ayrı parça olarak doğrudan gelişirler[2].

Kaynaklar

 1. Davis, P. H., Cullen, J., & Coode, M. J. (1988). Flora of Turkey and the east Aegean islands. Edinburgh University Press
 2. Types of seed germination - Epigeal vs hypogeal. (n.d.). Plant Science 4 U. https://www.plantscience4u.com/2014/08/types-of-seed-germination-epigeal-and.html#.X0X5Zsgza01
Listelenen kaynaklar Vitex agnus-castus hakkında ilave bilgiler içerebilir...
Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Kocaeli Bitkileri
Tubives
Efloras
Plants For A Future
Plant Illustrations


Creative Commons Lisansı Kim bu gezenadam


.