DDbtn
PicPathCarduus nutans

Eşekdikeni

(Eğri Eşekdikeni, Kerbeş, Yıldırgöz Dikeni)

Eşekdikeni - Carduus nutans [ Eğirdir Gölü - Mayıs 2011 © Serdar Ölez ]
Eğirdir Gölü - Mayıs 2011 © Serdar Ölez

180 cm kadar boylanabilen, iki yıllık, otsu bir türdür. Gövde dik, iğne dikenli kanatlıdır. Yapraklar [007#mızraksı#] veya [007#dikdörtgenimsi-mızraksı#], sıklıkla [007#sığ tüysü bölmeli#], dip yapraklar 10-40 cm uzunlukta; kenarları çok dikenli; genellikle sapsız ve gövdeyi hafifçe kavrayan; yeşil renktedir ve yaprak karakteristikleri varyete ve alttürler bazında çok değişkendir. Çiçeklenme Haziran-Eylül ayları arasında; çiçek durumu tepecik, gösterişli, tekil, yarım küresel, yünsü dokuda, 6 cm çapta, kırmızımsı veya eflatun renkte; [001#involukrumu#] oluşturan pulsu yapraklar [003#kılçıksı uçlu#], dar (1.5-3 mm), kılçığa doğru daralan, az-çok [022#tüylü#], üst üste gelmiş çok sıralı, dışta kalanlar olgunlukta dışa kıvrık; [001#taç yapraklar#] parlak kızıl, eflatun, nadiren beyaz renktedir. Meyveler küçük sert kabuklu, silindirik formda, 30-45 x 1 mm boyutlarda; [001#pappus#] beyaz veya açık kahverengi, 2 cm`ye kadar uzun; tohumlar uzunlamasına noktalı şeritlidir.Eğirdir Gölü - Mayıs 2011 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Carduus

Taksonomi

Genel görünüm

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Carduus nutans L.
Carduus macrocephalus Desf.
Carduus macrolepis Peterm.
C.nutans L. ssp. leiophyllus (Petrovic)...
C.nutans L. ssp. macrolepis (Peterm.) Kazmi
C.nutans L. var. vestitus (H.M.Hallier)Boivin

İngilizce
Nodding Plumeless Thistle

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)


Carduus nutans alttürleri

subsp. falcato-incurvus | Eğri eşekdikeni

subsp. leiophyllus | Kerbeş

subsp. trojanus | Yıldırgöz dikeni

subsp. nutans | Eşekdikeni


Tanı anahtarı

Bu kaynaklar Carduus nutans hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Billbergia nutans
Efe PüskülüManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı