DDbtn
PicPathFragaria vesca

Dağ Çileği

(Hanifta, Yaban Çileği)

Dağ Çileği - Fragaria vesca [ Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

30-40 cm kadar boylanabilen, sürünücü gövdeli, çok yıllık otsu bir bitkidir. Taban yaprakları rozetsi, üç yaprakçıklı; yaprakçıklar 1-6 cm, [007#yumurtamsı#] , [007#ters yumurtamsı#] veya eşkenar dörtgen biçimli, testere dişli, altta [022#kır tüylü#], üstte seyrek tüylüdür. Çiçeklenme Nisan-Haziran ayları arasında; çiçek sapı yapraksız, 10-30 cm, genellikle yapraklardan uzunca; çiçek kurulu 2-7 çiçekli; çiçekler 12-18 mm çapta, genellikle erdişi ; [006#çanak yapraklar#] 3-4 mm, mızraksı ve [003#ince uçlu#], [006#taç yapraklar#] beyaz, 4-5 mm, [007#ters yumurtamsı#] veya yuvarlağımsı; çiçek tablası kırmızı, tüysüz ([022#çıplak#]), meyve zamanı en çok ~ 1 cm`dir. Meyve sert kabuklu, çiçek tablası üzerinde düzenli yayılı ve çıkıntılıdır. 200-2450 m yüksekliklerde; özellikle orman içi nemli alanlarda yayılış gösterir.Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rosales
            └—Rosaceae
              └—Fragaria

Taksonomi

Kapak fotoğrafı

Genel görünüm

Çiçek

Meyve

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Fragaria vesca L.
Dactylophyllum fragaria Spenn.
Fragaria alpina (Weston) Steud.
Fragaria succulenta Gilib.
Fragaria vulgaris Ehrh.
Potentilla vesca (L.) Scop.

İngilizce
Woodland Strawberry

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Davis, 1972, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:4 Page 69

Stoloniferous herb. Basal leaves in a rosette, trifoliolate; leaflets 1-6 cm, ovate, obovate or rhombic, serrate, equal, canescent beneath, sparsely hairy above. Scape 10-30 cm, usually longer than leaves, 2-7-flowered. Flowers 12-18 mm diam., usually hermaphrodite. Sepals 3-4 mm, lanceolate-cuspidate, slightly longer than epicalyx, segments patent or deflexed in fruit. Petals White, 4-5 mm, obovate or rounded. Receptacles red, glabrous, in fruit up to c. 1 cm. Achenes uniformly scattered over, and projecting from the receptacle. Fl. 4-6. Moist places, especially in forest, 200-2450 m. Europe, N. Africa, N. & C. Asia, N. America.

Yararlanılan ana kaynak

Fragaria Latincede `çilek` anlamına gelen fraga kelimesinden türetilmiştir.

Vesca  Latincede `küçük, zayıf , çelimsiz` anlamına gelen vescus kelimesinden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Fragaria vesca hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı