DDbtn
PicPathErythrina crista-galli

Mercan Ağacı


Mercan Ağacı - Erythrina crista-galli [ Bostanlı / İzmir - Aralık 2018 © Serdar Ölez ]
Bostanlı / İzmir - Aralık 2018 © Serdar Ölez

Güney Amerika kökenli egzotik, kışın yaprak döken odunsu bir türdür. 5-8 m alçak ve geniş taçlı; gövde en çok 50 cm çapta; dallanma düzensiz, genç dallar dikenli; kabuk gri ve mantarımsıdır. Yapraklar ardışık dizili, 3 parçalı birleşik; sap 5-10 cm; yaprakçıklar [007#yumurtamsı#]-[007#eliptik#], 3-6 x 2-5 cm, [022#çıplak#], tam kenarlı kenarlı, [003#keskin uçlu#]; yan yaprakçık sapları 5-10 mm, uçta 30-40 mm uzunluktadır. Çiçeklenme Ekim-Nisan ayları arasında; çiçek durumu sarkık [002#salkım#], 8-30 cm, 20-40 çiçekli; çiçekler açık parlak kırmızı; [015#bayrakçık#] geriye doğru kıvrımlı; [015#kanatçıklar#] belirsiz, 10 mm uzun, [015#kayıkçık#] üzerine sarılı; [015#kayıkçık#] 3-3.5 cm uzun; [015#ercikler#]den 9`u kaynaşık, 1`i serbesttir. Meyve legümen, 8-22 cm, önceleri yeşil, gelişkinlikte koyu kahverengi veya siyahımsı, sıklıkla kıvrımlı; tohumlar 10-15 mm, böbreksi, koyu kahverengi veya siyahımsıdır. Soğuğa dayanıklı ancak şiddetli donlara karşı hassas ve tuzluluğa dayanıklıdır.Bostanlı / İzmir - Aralık 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fabales
            └—Fabaceae
              └—Erythrina

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Meyve

Tohum
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Erythrina crista-galli L.
Micropteryx crista-galli (L.) Walp.

İngilizce
Crybabytree

Diğer adlandırmalar
Tohumlarının zehirli olduğu söylenmektedir

Uyarı

Erythrina cins adı Yunancada `kırmızı` anlamına gelen erythros kelimesinden türetilmiştir; türlerinden birçoğunun kırmızı çiçeklerine işaret eder.

Crista galli {Latince}: horoz ibiği.


Etimoloji


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı