DDbtn
PicPathPassiflora caerulea

Çarkıfelek

(Fırıldak Çiçeği, Saat Çiçeği)

Çarkıfelek - Passiflora caerulea [ Orhaniye Martı Marina - Kasım 2014 © Serdar Ölez ]
Orhaniye Martı Marina - Kasım 2014 © Serdar Ölez

Sarmaşık formlu, çok yıllık, otsu veya odunsu türleri bulunan, Türkiye için [041#egzotik#] bir türdür. Gövdeler [022#tüysüz#], kesitleri gençlikte köşelidir. Yapraklar kabaca simetrik, 3–10 ( –16 ) × 4–11 ( –14 ) cm, derin 5–7 loblu, orta lob yan loblardan uzunca, tam kenarlı ancak lob dipleri sıklıkla testere dişli, eksenden uzak ince damarlar belirgin çıkıntılı, [022#tüysüz#]; [005#stipül#] , 10–20 × 5–10 mm, [022#salgılı tüylü#], testere dişli; yaprak sapı [022#salgılı tüylü#]dür ve salgı bezi uca doğru kalınlaşır. Çiçeklenme Mart-Haziran arasında; [026#brakte#] [007#yumurtamsı veya dikdörtgenimsi#], 15–25 × 10–15 mm, kenarlar tam kenarlı veya zayıfça testere dişli; [006#çanak yapraklar#] beyaz, 20–35 × 10–15 mm; [006#taç yapraklar#] beyaz, 20–40 × 10–15 mm; [029#taççık#] filamentleri halka dizilişli 4, dışta kalan filamentler tabanda koyu eflatun, ortada beyaz, uçta eflatun, nadiren tamamen beyaz, şeritsi, düz, yuvarlak kesitli ve 10–20 mm boydadır. Meyve çekirdeksiz, sulu, küçük, sarı-portakal renkte, yumurta veya elipsoid biçimli, 30–50 × 30–35 mm boyutlardadır. Deniz seviyesi ile 400 m yükseklikler arasında; tahrip edilmiş alanlar, orman içi açıklıklar ve sık meşeliklerde gelişim gösterirler.Orhaniye Martı Marina - Kasım 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Violales
            └—Passifloraceae
              └—Passiflora

Taksonomi

Yaprak

Çiçek
Bilimsel Ad
Passiflora caerulea L.

İngilizce
Bluecrown Passionflower

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Passiflora Latincede `tutku` anlamına gelen passio kelimesi ile `bitki` anlamına gelen flora kelimesinin birleşiminden türetilmiştir. Passio aynı zamanda İsa`nın çarmıha gerilişini simgeler; çiçeğinin çeşitli kısımların Passio`yu hatırladığı düşünülmektedir; taççığın, dikenli tacı, beş başçığın İsa'nın gövdesindeki beş yarayı, üç parçalı tepeciğin ise çarmıha gerildiği üç çiviyi hatırlatır.


Etimoloji


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı