DDbtn
PicPath
";Doğu Çınarı

Platanus orientalis

(Biladan, Çaymığ, Çilbirtir, Gavulağan, Kavlağan)

Platanus orientalis [ Dikmen Vadisi / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez ]
Dikmen Vadisi / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez
30 m boylanabilen, yaprak döken, odunsu bir türdür. Gövde küçük lu; genç küçük dallar sarı-kahverengi, ; yaşlı dallar dür ve kuruduğunda kırmızı-kahverengi renge döner. Yapraklar 5-7 loblu, 8-24 x 12-30 cm; loblar kaba dişli, uçları , ; yaprak sapı 3-5 cm uzunlukta; 2, ~2 cm uzunlukta, altta bitişik ve borumsudur. Çiçeklenme Nisan-Mayıs aylarında; erkek ve dişi çiçekler aynı ağaç üzerinde; erkek , 2-3 çiçekli, çiçek kümesi sapı ~2 cm uzunlukta; erkek çiçekler neredeyse sapsız, küremsi, 4-5 mm çapta; 3-8; dişi , 2-5 çiçekli, çiçek kümesi sapı 7-11 cm uzun; dişi çiçekler küremsi, 1-1.5 cm çapta, kırmızı renktedir. Meyve bir sapta 3-6 adet; küresel, 2-3 cm çapında; önceleri yeşil, olgunlukta açık kahverenklidir ve olgunlaşınca dağılır.
Yeni gözlem bildirDikmen Vadisi / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez


Görseller


Gözlemler

.
 • Türkiye'de doğal yayılışı
  BizimBitkiler.org.tr Veritabanı
 • Ankara
  Mayıs 2017 © Fuat Turan
 • Dikmen Vadisi / Ankara
  Mayıs 2014 © Serdar Ölez
 • Gençlik Parkı / Ankara
  Mayıs 2013 © Ahmet Demirtaş
 • Kadıncık Vadisi / Mersin
  Mayıs 2018 © Ahmet Demirtaş
 • Kayaş / Ankara
  Temmuz 2014 © Ahmet Demirtaş
 • Milli Egemenlik Parkı / Ankara
  Mart 2019 © Serdar Ölez
 • Milli Egemenlik Parkı / Ankara
  Nisan 2019 © Serdar Ölez
 • Seğmenler Parkı / Ankara
  Mayıs 2012 © Ahmet Demirtaş

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Hamamelidales
Platanaceae
Platanus
Orientalis

Etimoloji

Platanus Eski Yunancada `düz, düzlem` anlamına gelen platos kelimesinden türetilmiştir.
Orientalis latincede orientale kelimesinden gelir ve doğuyu hatırlatan veya doğudan gelen anlamına gelir; Asya veya Avustralya kaynaklı tür dağılımına dikkat çeker.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Platanus orientalis L.
Sinonimler (Tam liste)

- Platanus cretica Dode
- Platanus digitifolia Palib.
- Platanus elongata Steud.
- Platanus palmata Moench
- Platanus vitifolia Spach ex Dippel
İngilizce

Oriental Plane Tree

Koruma statüsü

YETERSİZ VERİ
DATA DEFFICIENT

Yeterli bilgi bulunmamaktadır.
Tükenme riski değerlendirmesi yapılamamaktadır.
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.

Kaynaklar

Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Tubives
Efloras
Plants For A Future
NCBI Plant DB
Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı