DDbtn
PicPathPlatanus orientalis

Doğu Çınarı

(Biladan, Çaymığ, Çilbirtir, Gavulağan, Kavlağan)

Doğu Çınarı - Platanus orientalis [ Dikmen Vadisi / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez ]
Dikmen Vadisi / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez

30 m boylanabilen, yaprak döken, odunsu bir türdür. Gövde küçük [009#kovucuklu#]lu; genç küçük dallar sarı-kahverengi, [022#kaba tüylü#]; yaşlı dallar [022#tüysüz#] dür ve kuruduğunda kırmızı-kahverengi renge döner. Yapraklar 5-7 loblu, 8-24 x 12-30 cm; loblar kaba dişli, uçları [003#sivri#], [022#tüysüz#]; yaprak sapı 3-5 cm uzunlukta; [005#stipül#] 2, ~2 cm uzunlukta, altta bitişik ve borumsudur. Çiçeklenme Nisan-Mayıs aylarında; erkek ve dişi çiçekler aynı ağaç üzerinde; erkek [002#çiçek durumu tepecik#], 2-3 çiçekli, çiçek kümesi sapı ~2 cm uzunlukta; erkek çiçekler neredeyse sapsız, küremsi, 4-5 mm çapta; [006#ercik#] 3-8; dişi [002#çiçek durumu tepecik#], 2-5 çiçekli, çiçek kümesi sapı 7-11 cm uzun; dişi çiçekler küremsi, 1-1.5 cm çapta, kırmızı renktedir. Meyve bir sapta 3-6 adet; küresel, 2-3 cm çapında; önceleri yeşil, olgunlukta açık kahverenklidir ve olgunlaşınca dağılır.Dikmen Vadisi / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Hamamelidales
            └—Platanaceae
              └—Platanus

Taksonomi

Kapak fotoğrafı

Genel görünüm

Gövde

Sürgün

Yaprak

Tomurcuk

Dişi çiçek

Meyve
YETERSİZ VERİ
DATA DEFFICIENT

Yeterli bilgi bulunmamaktadır.
Tükenme riski değerlendirmesi yapılamamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Bitki çizimi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Platanus orientalis L.
Platanus cretica Dode
Platanus digitifolia Palib.
Platanus elongata Steud.
Platanus palmata Moench
Platanus vitifolia Spach ex Dippel

İngilizce
Oriental Plane Tree

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)
Ağaçlar.org Bitki Veritabanı

İleri okuma kaynağı

Orientalis latincede orientale kelimesinden gelir ve doğuyu hatırlatan veya doğudan gelen anlamına gelir; Asya veya Avustralya kaynaklı tür dağılımına dikkat çeker.


Etimoloji

Bu kaynaklar Platanus orientalis hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Acer pseudoplatanus
Dağ Akçaağacı

Platanus × acerifolia
Londra Çınarı

Alkanna Orientalis
Tosbağa Çiçeği

Carpinus orientalis
Doğu gürgeni

Coronilla orientalis
Ala Körigen

Crataegus orientalis
Alıç

Fagus orientalis
Doğu Kayını

Helleborus orientalis
Çöpleme

Liquidambar orientalis
Sığla Ağacı

Lonicera caucasica subsp. orientalis
Çakkana

Prunella orientalis
Acı fesleğen

Scutellaria orientalis
Sarı Kaside

Sigesbeckia orientalis
Sarıteçan

Thuja orientalis
Doğu MazısıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı