DDbtn
PicPathArbutus unedo

Kocayemiş

(Dağ Çileği)

Kocayemiş - Arbutus unedo [ İstanbul - Ocak2015 © Ahmet Tahan ]
İstanbul - Ocak2015 © Ahmet Tahan

4 m kadar boylanabilen, yayvan çalı veya ağaççık formunda, odunsu bir türdür. Gövde kabuğu koyu kahverengi, parçalar halinde dökülen; dallar [022#kısa havlı#] ve [022#salgılı tüylü#]; tüyler 1.5 mm kadar uzundur. Yapraklar [007#eliptik#]-[007#ters mızraksı#], 4.5-8 x 2-3.5 cm boyutlarda, [003#keskin uçlu#], kenar genellikle belirgin testere dişli; sap 1 cm`den kısadır. Çiçeklenme Eylül-Kasım aylarında; çiçek durumu [002#birleşik salkım#], 1-3 dallı; çiçek sapı 4.5-5.5 mm, [022#tüysüz#]; [006#çanak yapraklar#] ~1 mm; [006#taç yaprak#] 6.5-7.5 mm, yeşilimsi beyaz, nadiren kırmızıya çalar, dış kısmı [022#tüysüz#], içte tabana yakın uzun [022#tüylü#], loblar ~1 mm, geriye bükülmüş; [006#ercik#] 10 adet; [006#sapçıklar#] 2.2-3.3 mm, tabanda şişik ve [022#tüylü#]; [006#başçık#] ~ 1.5 mm; [006#ovaryum#] 5 bölmeli, [022#sivilceli#], [022#tüysüz#]; [006#boyuncuk#] [006#ovaryum#]un devamı şeklindedir. Meyve 1-1.7 cm çapta, küresel, koyu kırmızı; yüzey konik [022#sivilceli#]. Deniz seviyesi ile 300 m yükseklikler arasında; makilikler, sıklıkla Erica arborea, Pinus brutia veya Arbutus andrachne ile birlikte; sıklıkla kalkerli olmayan topraklarda gelişim gösterir.İstanbul - Ocak2015 © Ahmet Tahan


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Ericales
            └—Ericaceae
              └—Arbutus

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Meyve

Tomurcuk
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Arbutus unedo L.

İngilizce
Strawberry Tree

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Bu kaynaklar Arbutus unedo hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Arbutus andrachne
Sandal AğacıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı