DDbtn
PicPathEuphorbia pulcherrima

Atatürk Çiçeği

(Ponsetya, Noel Yıldızı)

Atatürk Çiçeği - Euphorbia pulcherrima [ Panora Ankara  - Aralık 2014 © Serdar Ölez ]
Panora Ankara - Aralık 2014 © Serdar Ölez

Anavatanı Meksika`dır. Türkiye`de yetiştirilmesi ve tanınmasına ön ayak olan Mustafa Kemal Atatürk`tür. Yetiştirilmesi sırasında görev alan bitki bilimcilerden gelen öneri üzerine bu isim verilmiştir. 2 m kadar boylanabilen, otsu bir türdür. Yapraklar almaşık dizili, [007#eliptik-yumurtamsı#], 7-14 x 3-7 cm, [003#sivri uçlu#], taban [020#kamamsı#], tam kenarlı veya düzensiz küt dişli-ondüleli; sap 2.5-5 cm; [005#stipül#] sapsız ve [022#salgılı tüylü#]dür. [023#Siyatiyum#]lar toplu olarak terminal 3`lü [002#talkım#] kurullarda, 7-9 x 6-8 mm; çiçek kümesi sapı 2-6 mm uzunlukta; [006#boyuncuk#]lar tabandan bitişik, 5 mm uzunlukta, iki parçalı; [023#beze#] tekil, kupa şeklinde, 4.5 mm çapta ve sarımsıdır. Meyve [023#regma#], yuvarlağımsı, üç loblu, ~ 1.5 x 1.5-2 cm, pürüzsüz, [022#tüysüz#]; tohumlar yumurta biçimli, 10 x 8-9 mm, ± pürüzsüz ve soluk gri renktedir.Panora Ankara - Aralık 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Euphorbiales
            └—Euphorbiaceae
              └—Euphorbia

Taksonomi
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Euphorbia pulcherrima Willd. ex Klotzsch
Poinsettia pulcherrima (Willd. ex Klotzsch) Graham

İngilizce
Poinsettia

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Metinde geçen terimler (8)

Euphorbia cins adı Yunan fizikçisi Euphorbos, kaktüs benzeri bir bitkiden bahsederek güçlü bir müshil olarak kullanıldığını yazmıştır; Numidia Kralı II.Juba MS12`de bu bitkiye Euphorbos adını vermiştir;  1753`te bu bitkiyi de içeren tüm cins Euphorbia olarak adlandırmıştır.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Euphorbia dendroides
Ağaç Sütleğen

Euphorbia helioscopia
Feribanotu

Euphorbia hypericifolia
Kantaron Yapraklı Sütleğen

Euphorbia macroclada
Neblul

Euphorbia marginata
Beyaz Kenarlı Sütleğen

Euphorbia milii
İsa Çalısı

Euphorbia tirucalli
Geyik BoynuzuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı