DDbtn
PicPathLinum grandiflorum

Keten Çiçeği


Keten Çiçeği - Linum grandiflorum [ Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Mayıs 2014 © Seda Türkmen ]
Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Mayıs 2014 © Seda Türkmen

60 cm boylanabilen, tek yıllık, egzotik, otsu bir türdür. Gövde dik, dallanmış, [022#tüysüz#]dür. Yapraklar ardışık dizili, genişçe [007#mızraksı#], 10–30 × 2–3 mm, 3 damarlı, tam kenarlı ve sapsızdır. Çiçeklenme Nisan-Temmuz ayları arasında; çiçek kurulu [002#talkım#], birkaç çiçekli; çiçek sapı 10–25 mm; [006#çanak yapraklar#] mızraksı, 7–11 mm, [022#tüysüz#], [003#sivri uçlu#]; [006#taç yapraklar#] parlak kırmızı-bordo, bazen eflatuna çalar, genişçe [007#ters yumurtamsı#], 15–30 mm; [006#ercik#] 8–10 mm; [006#ercik başı#] 5 mm; [006#boyuncuk#] [033#heterositil#], 4.5 mm (kısa boyuncuklu) veya 8–10 mm (uzun boyuncuklu); [006#tepecik#] uca doğru kalınlaşır. Meyve küremsi, 7-8 mm çapta; tohumlar 2–3 × 0.5–1 mm boyutlarda, kahverengi ve yassıdır. Deniz seviyesi ile 270 m yükseklikler arasında; işlemiş topraklarda yayılış gösterirler.Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Mayıs 2014 © Seda Türkmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Linales
            └—Linaceae
              └—Linum

Taksonomi
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Linum grandiflorum Desf.
Adenolinum grandiflorum (Desf.) W.A. Weber
Linum grandiflorum Desf. var. rubrum hort.

İngilizce
Flowering Flax

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Linum Yunancada `keten bitkisi` anlamına gelen linon kelimesinden türetilmiştir.

Grandiflorum Latincede `büyük` anlamına gelen grandis kelimesi ile `çiçek` anlamına gelen floris kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; cins içeresinde diğer türlere görece çiçeklerinin büyüklüğüne işaret eder.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Linum flavum
Kaba çimit

Linum hypericifolium
Çayır keteni

Clinopodium grandiflorum
Kaba fesleğenManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı