DDbtn
PicPath
";Keten Çiçeği

Linum grandiflorum


Linum grandiflorum [ Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Mayıs 2014 © Seda Türkmen ]
Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Mayıs 2014 © Seda Türkmen
60 cm boylanabilen, tek yıllık, egzotik, otsu bir türdür. Gövde dik, dallanmış, dür. Yapraklar ardışık dizili, genişçe , 10–30 × 2–3 mm, 3 damarlı, tam kenarlı ve sapsızdır. Çiçeklenme Nisan-Temmuz ayları arasında; çiçek kurulu , birkaç çiçekli; çiçek sapı 10–25 mm; mızraksı, 7–11 mm, , ; parlak kırmızı-bordo, bazen eflatuna çalar, genişçe , 15–30 mm; 8–10 mm; 5 mm; , 4.5 mm (kısa boyuncuklu) veya 8–10 mm (uzun boyuncuklu); uca doğru kalınlaşır. Meyve küremsi, 7-8 mm çapta; tohumlar 2–3 × 0.5–1 mm boyutlarda, kahverengi ve yassıdır.
Yeni gözlem bildirHızırşah Köyü / Datça / Muğla - Mayıs 2014 © Seda Türkmen


Gözlemler

.
  • Hızırşah Köyü / Datça / Muğla
    Mayıs 2014 © Seda Türkmen

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 270 m yükseklikler arasında; işlemiş topraklarda yayılış gösterirler.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Linales
Linaceae
Linum
Grandiflorum

Etimoloji

Linum Yunancada `keten bitkisi` anlamına gelen linon kelimesinden türetilmiştir.
Grandiflorum Latincede `büyük` anlamına gelen grandis kelimesi ile `çiçek` anlamına gelen floris kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; cins içeresinde diğer türlere görece çiçeklerinin büyüklüğüne işaret eder.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Linum grandiflorum Desf.
Sinonimler (Tam liste)

- Linum grandiflorum
- Adenolinum grandiflorum
- Linum grandiflorum var. rubrum
İngilizce

Flowering Flax

Kaynaklar

Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Tubives
Efloras
Plants For A Future
NCBI Plant DB
Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı