DDbtn
PicPathVinca minor

Rozet

(Cezayir Menekşesi)

Rozet - Vinca minor [ Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Ocak2015 © Serdar Ölez ]
Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Ocak2015 © Serdar Ölez

Genellikle çiçekli filizler halinde 15 cm, nadiren 40 cm kadar boylanan, çok yıllık, herdem yeşil bir türdür.Gövdeler pürüzsüz, yeşil, bazen [022#havlı#], sıklıkla içi boştur, sıklıkla lateks sütlü; çiçekli dallarla yoğun çatallıdır. Yapraklar basit, karşılıklı dizili, 2-5 x 1-2.5 cm, [007#dikdörtgenimsi- yumurtamsı veya eliptik#], tüysü damarlı, tam kenarlı; sap 1-3 mm uzunluktadır. Çiçeklenme Nisan-Ekim arasında; çiçekler yaprak koltuklarında 1-1.5 cm saplı, kokusuz, gösterişli; [006#çanak#] 5 loblu, yeşil, [022#tüysüz#]; [006#taç#] 2.5 cm çapta, 5 loblu, loblar pervanemsi görünümde, tabanda 8-12 mm uzun tüpte birleşik, en altta [022#havlı#] beyaz sorguçlu; [006#ercik#] 5; [006#ercik başı#] sarı, uçları [022#havlı#]; [006#ovaryum#] [032#üstdurumlu#], yeşil, iki bölmeli; [006#boyuncuk#] yeşil; [006#tepecik#] yoğun [022#havlı#] ve beyaz renktedir. Meyve etsiz folikül, 2-2.5 cm uzun; tohumlar 3-5 adettir.Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Ocak2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Gentianales
            └—Apocynaceae
              └—Vinca

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Vinca minor L.

İngilizce
Common Periwinkle

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)
Yoğun tüketimi zehirli etki gösterebilir!

Uyarı

Vinca cins adı Latincede aynı cinse verilen isim olan pervinca`dan tretilmiştir.

Minor {Latince}: daha az, daha küçük, daha küçük, genç, (mecazi olarak) aşağı, daha az önemli.


Etimoloji

Bu kaynaklar Vinca minor hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Cerinthe minor
Mum Çiçeği

Ulmus minor
Ova KaraağacıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı