DDbtn
PicPathCycas spp.

Sikaslar


Sikaslar - Cycas spp. [ Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Ocak2015 © Serdar Ölez ]
Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Ocak2015 © Serdar Ölez

5 m kadar boylanabilen, yavaş büyüyen bir cinstir. Gövde dallanmaz ve üzerinde büyük bileşik yapraklar taşır. Doğal gelişim gösterdiği tropikal ve subtropikal bölgelerde 113 türü bulunmaktadır. Sikaslar tüm cycadophyta bölümü bitkiler gibi 155-600 milyon yıl önce asıl gelişimini yapmış, başlangıçta tüm dünyaya yayılmış, ancak ardından Japonya, Hindistan ve Amerikanın tropik bölgelerine çekilmişlerdir. Türkiye`de doğal gelişim göstermezler. Görünümünün benzerliğine karşın, Palmiyeler ile aynı familyadan değildir. Sikaslar yavaş büyüyen ve çok uzun yıllar yaşayan bitkilerdir. Erkek veya dişiler ayrı bireylerdir; cinsiyetleri sadece kozalak yapısından ayırt edilebilir. Hafif dona dayanıklıdır. Kurudukça sulanması, aşırı sudan korunması gerekir. Bol ışıklı alanları sever. Ev ortamında genellikle yılda bir defa yaprak verir, yeni yaprak herhangi bir yere değerse eğri olarak gelişir. Olumsuz koşullarda 1-2 yıl hiç yaprak vermeyebilirler.Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Ocak2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Cycadophyta
        └—Cycadopsida
          └—Cycadales
            └—Cycadaceae
              └—Cycas

Taksonomi

Cykas cins adı 1845 yılında Yunanca kykas kalimesinden türetilerek verilmiştir; kykas kelimesinin yanlış olarak yine Yunancada 'palmiye ağacı' anlamına gelen koikas kelimesinden türetildiği düşünülmektedir.

ssp. İngilizcede 'türler, türleri' anlamına gelen species kelimesinin kısaltmasıdır.


Etimoloji


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı