DDbtn
PicPathBauhinia sp.

Orkide Ağacı

(Kanton Dili, Hint Dili, Kelebek Ağacı)

Orkide Ağacı - Bauhinia sp. [ Mersin - Nisan 2019 © Nursen Temizkan ]
Mersin - Nisan 2019 © Nursen Temizkan

Ağaççık, çalı veya tırmanıcı formda kısa gövdeli, yayvan, yuvarlak taçlı bir türdür. Gövde rengi gri-kahvedir. Yapraklar basit, iki çıkıntılı veya tam kenarlı, nadiren 2 loblu ve kelebek görünümünde; damarlar 3-15; [005#stipül#] mevcuttur ve erken dökülür. Çiçeklenme yapraklanmadan önce; [042#erdişi#], [042#bir evcikli#] veya [042#androdioyik#]; çiçek durumu [002#tekil, salkım, birleşik salkım veya yalancı şemsiye#]; [036#hipantiyum#] bazen uzun ve silindirik, bazen kısa ve kıvrımlı; [002#çanak#] tam kenarlı veya [026#sıpatalı#] veya 3-5 dişli; [006#taç yapraklar#] 5, düzensiz, tabanda daralmış, değişken renkli; [006#ercik#] 10; [006#sapçıklar#] serbest veya bitişik, ipliksi; [027#başcık oynak#], boylamasına ayrık; [006#ovaryum#] saplı; [006#tohum taslağı#] çok sayıda, [006#boyuncuk#] uzun veya kısa ve genellikle kıvrımlı; [006#tepecik#] top başlıdır. Meyve fasulyemsi, yassı, sert ve 10-15 tohumludur. Tohumla üretilir; çiçeklenme 2-3 yaşına gelince başlar.Mersin - Nisan 2019 © Nursen Temizkan


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fabales
            └—Fabaceae
              └—Bauhinia

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Meyve

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Bauhinia cins adı İsveçli botnikç kardeşler Jean Bauhin (1541–1612) ve Gaspard Bauhin (1560–1624) ithafen verilmiştir; Gaspard Bauhin, Phytopinax (1596) adlı eserinde binlerce bitki adlandırmış, bitkileri yıllar sonra Linnaeus'un belirlediği isimlendirme sistematiğine  benzer şekilde sınıflandırmıştır.

sp. İngilizcede 'tür, türü' anlamına gelen specie kelimesinin kısaltmasıdır.


Etimoloji


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı