DDbtn
PicPathRosmarinus officinalis

Biberiye

(Kuşdili, Hasalban, Akpüren, Akpürün, Zeytin çiçeği.)

Biberiye - Rosmarinus officinalis [ Söke / Aydın - Eylül 2009 © Ahmet Demirtaş ]
Söke / Aydın - Eylül 2009 © Ahmet Demirtaş

2 m boylanabilen, herdem yeşil, çok yıllık bir türdür. Gövde belli belirsiz dört köşeli, ince gri [022#havlı#], çok dallı; dallar yukarı diktir. Yapraklar aromatik kokulu, karşılıklı dizili, [007#şeritsi#], 10-50 x 1-2 mm, sapsız veya kısa saplı, tam kenarlı, [003#küt uçlu#], derimsi, grimsi-mavimsi yeşil, üst tüysüz veya [022#cılız tüylü#], alt beyaz [022#kaba tüylü#]dür. Çiçeklenme Şubat-Mayıs arasında; çiçek durumu [002#salkım#], yaprak koltuğunda, 5-10 çiçekli; çiçek sapı 2-5 mm uzun; [004#çanak#] çan şeklinde, 2 dudaklı 5-6 mm uzun, yoğun [022#yıldızsı-kaba tüylü#], üst dudak küçük ve 3 dişli, alt dudak 2 loblu; [004#taç#] borumsu, 10-13 mm, soluk mavi nadiren beyaz; [004#üst#] dudak dik veya dışa kıvrımlı, 2 loblu, 4 mm; [004#alt dudak#] 3 loblu, 7 mm, orta lob geniş içbükey; 2 dış [004#ercik#] verimli, 7-8 mm uzun; verimsiz [004#ercik#] 2, belirsiz; [004#ovaryum#] 4 parçalı, [004#boyuncuk#] 1.5 cm; [004#tepecik#] 2 parçalıdır. 30-250 m yüksekliklerde; kalkerli & şist (kiltaşı) tepelerde; kızıçam ve funda yakınlarında, yol kenarlarında ve üzüm bağlarında gelişim gösterirler.Söke / Aydın - Eylül 2009 © Ahmet Demirtaş


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Lamiaceae
              └—Rosmarinus

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Rosmarinus officinalis L.
Rosmarinus officinalis L. var. prostratus hort.

İngilizce
Rosemary

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Rosmarinus Latincede `çiğ ve şebnem` anlamına gelen ros kelimesi ile `deniz` anlamına gelen marinus kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; deniz seviyelerine yakın alanlarda gelişim gösterdiğine işeret ettiği düşünülmektedir.

Officinalis Latincede `bir manastırda sağaltıcı bitkilerin ve diğer ihtiyaç maddelerinin tutulduğu yerde olan, yere ait olan` anlamına gelir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Rosmarinus officinalis hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Borago officinalis
Hodan

Melilotus officinalis
Kokulu Yonca

Saponaria officinalis
Sabun Çiçeği

Veronica officinalis
Yavşan OtuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı