DDbtn
PicPathNarcissus pseudonarcissus

Zeren

(Nergis)

Zeren - Narcissus pseudonarcissus [ Çankaya / Ankara - Mart 2016 © Serdar Ölez ]
Çankaya / Ankara - Mart 2016 © Serdar Ölez

20-50 cm boylanabilen soğanlı bir türdür. Soğanı yumurta biçimli, 30–50 × 20–30 mm, kılıf soluk kahverengidir. Yapraklar 3–4 adet, [007#şeritsi#], 20–45 cm × 5–12 mm ve üzeri dumanlıdır. Çiçeklenme Mart-Mayıs arasında; çiçek durumu [002#terminal#]; anasap 12-50 cm, yapraksız; [026#sıpata#] 20-40 mm, soluk kahverengi, kağıtsı; çiçek sapı 3-4 mm; [036#hipantiyum#] genişçe külah şekilli, 10-15 mm; [006#çiçek zarfı (çanak+taç)#] dilimler soluk to derin sarı, 18-40 x 9-15 mm; [029#taççık#] trompet şeklinde, 20-30 mm, tek veya çift, kenar genellikle bütün; [006#ercik#]ler [029#taççık#] içinde saklı; [006#boyuncuk#] [029#taççık#]tan dışa taşmış durumdadır. Deniz seviyesi ile 1000 m yükseklikler arasında; gürgen orman doğal gelişim gösterir; ayrıca süs bitkisi olarak yetiştirilir.Çankaya / Ankara - Mart 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Liliales
            └—Liliaceae
              └—Narcissus

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Tomurcuk

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Narcissus pseudonarcissus L.

İngilizce
Daffodil

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Narcissus Latince narcissus ve Yunanca narkissos kelimelerinden alınmıştır, ancak geçmişte muhtemelen bugünkü nergizi değil başka bir tür olan iris veya zambakı tanımlamaktaydı.


Etimoloji

Bu kaynaklar Narcissus pseudonarcissus hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı