DDbtn
PicPathPericallis × hybrida

Sineralya

(Kabak Çiçeği, Sindrella, Cinerya)

Sineralya - Pericallis × hybrida [ Birlik - Şubat2015 © Serdar Ölez ]
Birlik - Şubat2015 © Serdar Ölez

Derin girintili çıkıntılı parlak yeşil yaprakları, bu yaprakların üstüne kadar yükselen sapların ucunda açan papatyaya benzeyen, çok renkli gösterişli çiçekleri vardır. Çiçekler kış başından yaz aylarına kadar demetler halinde açar. Çiçeklenme döneminde sıcağı sevmez. Çiçekler oda sıcaklığında 1-2 hafta, serince yerlerde 4-6 hafta dayanır. Çiçekleri solduğunda saplarından kesilmesi durumunda 1 ay sonra bitki yeniden çiçeklenir. Ancak havaların ısınmaya başlamasından sonra artık çiçeklenmezler. Susuz bırakılmamalı, toprağı daima nemli olmalıdır. Yetiştirileceği ortamın aydınlık ya da yarı gölgeli olması gerekir. Doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Üretimi çoğunlukla tohum ile, nadir bazı türlerde çelik yöntemi ile yapılır.Birlik - Şubat2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Pericallis

Taksonomi


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Platanus × acerifolia
Londra Çınarı

×Cuprocyparis leylandii
LeylandiManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı