DDbtn
PicPathFicus benjamina

Benjamin

(Fikus, Ağlayan İncir)

Benjamin - Ficus benjamina [ ÖlezPalace Çankaya - Şubat2015 © Serdar Ölez ]
ÖlezPalace Çankaya - Şubat2015 © Serdar Ölez

8 m boylanabilen, 10 m kadar taç oluşturabilen, herdem yeşil çalı veya ağaç formlu, Türkiye için egzotik bir türdür. Yapraklar [007#yumurtamsı, eliptik veya mızraksı#], 5-12 x 2-6 cm, [020#kamamsı#] tabanlı, [003#ince uçlu#], çok sayıda paralel yanal damarlı; [005#stipül#] çift, mızraksı, 8-10 mm uzun, [003#keskin uçlu#], [022#tüysüz#]; yaprak sapı 10-25 mm uzunluktadır. Çiçek kurulu [025#yalancı meyve#] sapsız, yaprak koltuklarında, çifterli, küremsi-yumurta biçimli, [022#tüysüz#] yeşil, ~ 1.5 cm in çapta; [026#brakte#] 2-3, hilal şeklinde; [025#yarık#] basık, 3 küçük [026#brakte#] ile örtülü; [025#erkek çiçek#]ler dağınık, sapçıklı, [025#çanak yapraklar#] serbest; [025#ercik#] tekil, hafifçe dışa taşmış; [025#dişi çiçek#]ler çok sayıda, sapsız, [025#çanak#] ispatula biçimli, 3-4 parçalıdır. [025#Yalancı meyve#] (incir) kırmızı-portakal rengi, 2-2.5 cm çapta ve [022#tüysüz#]dür. 400-800 m yükseklikler arasında, Güneydoğu Asya ve Avustralya`da, karışık ormanlarda doğal yayılış gösterir.ÖlezPalace Çankaya - Şubat2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Urticales
            └—Moraceae
              └—Ficus

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek

Meyve
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Ficus benjamina L.
Ficus nitida Thunb.

İngilizce
Weeping Fig

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Ficus {Latince, 19.YY}: İncir ağacı

Benjamina Hintçede havai kökleri olan ağaçlara yerel olarak verilen isim olan benyan kelimesinden türetilmiştir.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Ficus carica
İncir Ağacı

Ficus elastica
Kauçuk Ağacı

Ficus microcarpa
Küçük Meyveli İncir

Ficus pumila
İncir Sarmaşığı

Ficus rubiginosa
Küçük Yapraklı Kauçuk

Opuntia ficus-indica
Kaynana diliManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı