DDbtn
PicPath
Paeonia peregrina

Bocur

(Şakayık, Ayı Gülü, Eşek Gülü)

Paeonia peregrina [ Haymana / Ankara - Mayıs 2014 © Ahmet Demirtaş ]
Haymana / Ankara - Mayıs 2014 © Ahmet Demirtaş

30-70 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Yapraklar üç yaprakçıklı, her yaprakçık üç ikincil yaprakçıklı; sap 20 cm; sapçıklar 3.5—10 cm uzun; yaprakçıklar [007#mızraksı, ters mızraksı veya linear#], 3.5-11 x 1.6-3.8 cm, 2-5 loblu, loblar [003#küt-keskin uçlu#], üst yüz hafif dumanlı, damar boyları sıklıkla sert kıllı, dır. Çiçeklenme Nisan-Mayıs ayları arasında; çiçekler tekil ve terminal, 7-13 cm genişlikte; [026#brakteol#] 2-3, nadiren 1-4 adet; [006#çanak yapraklar#] 3-5 adet, yeşil bazen eflatun çepherli, çoğunlukla [003#yuvarlak uçlu#], 2-3.5 x 2-3 cm; [006#taç yapraklar#] 7-10 adet, kırmızı, fincan şeklinde dizili, [007#ters yumurtamsı#], tam kenarlı bazen uç kısım çentikli, 4-5 x 2.5-3 cm; [006#sapçıklar#] sarı veya kırmızı; [034#karpel#] 2-3, nadiren 1 veya 4 adet, [022#kaba tüylü#], tüyler 2.5 mm uzun; tepecik sapsız, sarı, 1.8-3.3 mm geniş. Meyve folikül, 3.5 cm uzun;tohumlar yumurtamsı, siyah, parlak ve 8-10 x 5-6 mm boyutlardadır. 1000-1200 m yüksekliklerde; tarlalar ve benzeri yerlerde doğal gelişim gösterir.Haymana / Ankara - Mayıs 2014 © Ahmet Demirtaş


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Dilleniales
            └—Paeoniaceae
              └—Paeonia

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Meyve

Türkiye doğal yayılışı

Bu kaynaklar Paeonia peregrina hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı