DDbtn
PicPath
";Güvey Kandili

Koelreuteria paniculata

(Fener Ağacı)

Koelreuteria paniculata [ Dikmen Vadisi / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez ]
Dikmen Vadisi / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez
8-15 m boylanabilen, kışın yaprağını döken, ağaçlar veya çalı formlu bir türdür. Gövde kabuğu grimsi kahverengi, lu; dallar , yapışık veya dür. Yapraklar tüysü, en çok 50 cm; yaprakçıklar (7-) 11-18, sapsız veya çok kısaca saplı, karşılıklı veya almaşık, , (3-) 5-10 × 3-6 cm, , bazen veya yoğun soluk sarı , orta damarda yapışık , taban , , kenar düzensiz testere dişli, dişler bazen tüysü lobludur. Çiçeklenme Haziran-Ağustos arasında; 25-40 cm; ~mızraksı, ; çiçekler soluk sarı, hafifçe hoş kokulu; çiçek sapı 2.5-5 mm; yumurtamsı, kenarları kirpikli, düzensiz dişli; 4, geriye bükülmüş, , 5-9 mm, ; 8, erkek çiçeklerde 7-9 mm, dişilerde 4-5 mm; yoğun yayılı beyaz ; üç köşelidir. Meyvelenme Eylül-Ekim aylarında; tohum kesesi (kapsül) konik, 4-6 cm, 3 kabarık çizgili, ; yumurta biçimli, damarlı; tohumlar küremsi, 6-8 mm çaptadır.
Yeni gözlem bildirDikmen Vadisi / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez


Görseller


Gözlemler

.
 • Çankaya / Ankara
  Temmuz 2014 © Ahmet Demirtaş
 • Devlet Mezarlığı / Ankara
  Ağustos 2013 © Ahmet Demirtaş
 • Devlet Mezarlığı / Ankara
  Haziran 2013 © Ahmet Demirtaş
 • Dikmen Vadisi / Ankara
  Mayıs 2014 © Serdar Ölez

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Sapindales
Sapindaceae
Koelreuteria
Paniculata

Etimoloji

Paniculata Latincede `püskül` anlamına gelen pānicula kelimesinden türetilmiştir; genellikle bitkideki birleşik salkım çiçek durumunu işaret eder.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Koelreuteria paniculata Laxm.
Sinonimler (Tam liste)

- Koelreuteria apiculata Rehder & E.H. Wilson
İngilizce

Goldenrain Tree

Kaynaklar

 1. Flora of China | Vol. 12 Page 9
 2. Listelenen kaynaklar Koelreuteria paniculata hakkında ilave bilgiler içerebilir...
  Ulusal Tez Merkezi
  Wikipedia
  Wikispecies
  Google Images
  Encyclopedia of Life
  GBIF Database
  JSTOR Plant DB
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Tubives
  Efloras
  Plants For A Future
  NCBI Plant DB
  Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı