DDbtn
PicPath
";Alev Çalısı

Photinia sp.

(Alev Ağacı, Ateş Ağacı)

Photinia sp. [ Bostanlı / İzmir - Mart 2015 © Serdar Ölez ]
Bostanlı / İzmir - Mart 2015 © Serdar Ölez
Yaklaşık 60 türü bulunan, 4 m boylanabilen, yaprak döken veya herdem yeşil, çalı ve ağaç formlu egzotik bitkilerdir. Yapraklar almaşık dizili, basit, kağıtsı veya köselemsi dokuda, damarlar , kenar testere dişli, nadiren tam kenarlı, kısaca saplı; mevcut ve genellikle biz şeklindedir. Çiçek durumu , nadiren , çok çiçekli; silindirik-çan şeklinde; 5, kalıcı, kısa; 5, tomurcuk içinde bükük veya katmerli, taban ; ~20; , 2–5 li; 2–5; tepesi kesik; ve diktir. Meyve elmamsı, küremsi-yumurtamssı; tohumlar dik, tohum dış kabuğu köselemsi; filizlenen tohumun ilk yaprağı dışbükeydir.
Yeni gözlem bildirBostanlı / İzmir - Mart 2015 © Serdar Ölez


Görseller


Gözlemler

.
 • A.Ü. Fen Fakültesi / Ankara
  Mayıs 2019 © Serdar Ölez
 • A.Ü. Fen Fakültesi / Ankara
  Nisan 2015 © Ahmet Demirtaş
 • Altınpark / Ankara
  Nisan 2015 © Ahmet Demirtaş
 • Bostanlı / İzmir
  Mart 2015 © Serdar Ölez
 • Zeytinburnu / İstanbul
  Nisan 2015 © Ahmet Demirtaş

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Rosales
Rosaceae
Photinia
Sp.

Etimoloji

Photinia Yunancada`ışıldayan` anlamına gelen photeinos kelimesinden türetilmiştir.
sp. İngilizcede 'tür, türü' anlamına gelen specie kelimesinin kısaltmasıdır.

Kaynaklar

Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Tubives
Efloras
Plants For A Future
NCBI Plant DB
Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı