DDbtn
PicPathPhotinia sp.

Alev Çalısı

(Alev Ağacı, Ateş Ağacı)

Alev Çalısı - Photinia sp. [ Bostanlı / İzmir - Mart 2015 © Serdar Ölez ]
Bostanlı / İzmir - Mart 2015 © Serdar Ölez

Yaklaşık 60 türü bulunan, 4 m boylanabilen, yaprak döken veya herdem yeşil, çalı ve ağaç formlu egzotik bitkilerdir. Yapraklar almaşık dizili, basit, kağıtsı veya köselemsi dokuda, damarlar [039#kamtodrom#], kenar testere dişli, nadiren tam kenarlı, kısaca saplı; [005#stipül#] mevcut ve genellikle biz şeklindedir. Çiçek durumu [002#terminal, yalancı şemsiye#], nadiren [002#birleşik salkım#], çok çiçekli; [036#hipantiyum#] silindirik-çan şeklinde; [006#çanak yapraklar#] 5, kalıcı, kısa; [006#taç yapraklar#] 5, tomurcuk içinde bükük veya katmerli, taban [020#oksu#]; [006#ercik#] ~20; [036#ovaryum üstdurumlu#], 2–5 [034#karpel#]li; [034#boyuncuk#] 2–5; [034#tepecik#] tepesi kesik; [034#bölümler 2 tohum taslaklı#] ve diktir. Meyve elmamsı, küremsi-yumurtamssı; tohumlar dik, tohum dış kabuğu köselemsi; filizlenen tohumun ilk yaprağı dışbükeydir.Bostanlı / İzmir - Mart 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rosales
            └—Rosaceae
              └—Photinia

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Sürgün

Yaprak

Tomurcuk

Çiçek kurulu

Çiçek

Meyve

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Photinia Yunancada`ışıldayan` anlamına gelen photeinos kelimesinden türetilmiştir.

sp. İngilizcede 'tür, türü' anlamına gelen specie kelimesinin kısaltmasıdır.


Etimoloji


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı