DDbtn
PicPathMedicago arborea

Meşe yoncası

(Ağaç funda, Çalımsı yonca, Çalı yoncası)

Meşe yoncası - Medicago arborea [ Bostanlı / İzmir - Mart 2015 © Serdar Ölez ]
Bostanlı / İzmir - Mart 2015 © Serdar Ölez

1-4 m boylanabilen herdem yeşil, süs bitkisi olarak ta kullanılan, çalı formunda odunsu bir türdür. Gövdeler dik, düz ve yuvarlak, sarı [022#ipeksi tüylü#]; kabuk dikine çatlaklıdır. Yapraklar 3 yaprakçıklı birleşik; [005#stipül#] üçgen biçimli, 5-8 mm, [003#keskin uçlu#], tam kenarlı; sap 2-4 cm; yaprakçıklar [007#ters yumurtamsı - ters yumurtamsı#], 10-18 × 8-14 mm, eksende [022#tüysüz#], eksenden uzaklaştıkça [022#ipeksi tüylü#], yanal damarlar 5-7 çift, taban genişçe [020#kamamsı#], tam kenarlı, [003#küt uçlu veya yayık girintili#]dir. Çiçeklenme Mart-Mayıs arasında; çiçek durumu [002#salkım#], 6-10 çiçekli, 2-2.5 cm; kurul sapı yaprak ile dal arası, 3-5 cm, yoğun [022#ipeksi#] tüylü; [026#brakte#] 2 mm; çiçek sapı 5 mm; [015#çanak#] dişler tüpten daha kısa; [015#taç#] portakal rengi, 12-15 mm; [006#tohum taslağı#] 12-15 adettir. Meyve baklamsı, 0.5-1.5 tur kendi etrafına spiral sarılı, 12-15 mm in çapta, yüzey çok sayıda radyal damarlı, dışta kalan yarısı [039#anastomoz#]; tohum böbrek şeklinde ve yaklaşık 4 mm boyuttadır.Bostanlı / İzmir - Mart 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fabales
            └—Fabaceae
              └—Medicago

Taksonomi
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Medicago arborea L.

İngilizce
Moon Trefoil

Diğer adlandırmalar

Medicago Latincede `ekilmiş, yetiştirilmiş` anlamına gelen medica kelimesinden türetilmiştir.

Arborea Latincede `ağaçsı` anlamına gelen arbor kelimesinden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Medicago arborea hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Medicago Sativa
YoncaManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı