DDbtn
PicPath
";



Altınçanak

Forsythia sp.


Forsythia sp. [ ÖlezPalace Çayyolu - Mart 2016 © Serdar Ölez ]
ÖlezPalace Çayyolu - Mart 2016 © Serdar Ölez
Çalı formunda, kışın yaprak döken, odunsu bitkilerdir. Gövde çok dallı, içi boş veya ortalarında yassı yumuşak dokulu; küçük dallar 4-köşelidir. Yapraklar karşılıklı dizili, basit ve 3 parçalı, nadiren 3 yaprakçıklı birleşik; kenarlar testere dişli veya düzdür. Çiçekler yapraklanmadan önce çıkar, erdişi, , 1 yada çok sayıda lı, yaprak koltuklarında, sapcıklı; çanak derin 4 loblu, kalıcı; sarı, 4 parçalı; tüp çan şeklinde; 2, tüp şeklindeki taç yapının tabanında, hemen hemen dışa taşmış; narin; 2 parçalıdır. Meyve uzunlamasına yarıklı kapsül; tohumlar her bir de çok sayıda, hafifçe kanatlıdır.
Yeni gözlem bildir



ÖlezPalace Çayyolu - Mart 2016 © Serdar Ölez


Görseller






Gözlemler

.
  • Çankaya / Ankara
    Mart 2019 © Serdar Ölez
  • Kurtuluş Parkı / Ankara
    Mart 2015 © Ahmet Demirtaş
  • ÖlezPalace Çayyolu
    Mart 2016 © Serdar Ölez

Ekoloji/Habitat

Çoğunluğu Asya`da olmak üzere 11 doğal türü bulunmaktadır; Türkiye`de sıklıkla erken açan gösterişli çiçekleri nedeniyle park ve bahçelerde süs bitkisi olarak kullanılmaktadır.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Scrophulariales
Oleaceae
Forsythia
Sp.

Etimoloji

Forsythia cins adı William Forsyth (1737–1804)`e ithafen adlandırılmıştır; Forsyth bir İskoç botanikçi ve bağ-bahçe uzmanıdır; bugün kendi adıyla anılan bu çalı cinsini İngiltere'ye Çin'den getirmiştir.
sp. İngilizcede 'tür, türü' anlamına gelen specie kelimesinin kısaltmasıdır.

Kaynaklar

Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Tubives
Efloras
Plants For A Future
NCBI Plant DB
Plant Illustrations






Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı