DDbtn
PicPathGagea sp.

Sarıyıldız


Sarıyıldız - Gagea sp. [ Peçenek / Ankara - Nisan 2017 © Çiğdem Önal Emiroğlu ]
Peçenek / Ankara - Nisan 2017 © Çiğdem Önal Emiroğlu

Zambak ailesinden soğanlı bitkidir. Gövde sıklıkla basit, soğanlar yumurta biçimli veya küremsidir. Yapraklar [007#şeritsi#] veya ipliksi, dipte, bazen gövde de bulunmaktadır. Çiçeklenme Mar-Nisan aylarında; çiçek durumu genellikle [002#şemsiye, yalancı şemsiye veya salkım#], nadiren tekil [002#terminal#], sıklıkla tabanda [026#brakte#]li; [026#brakteol#] 1 adet; tepaller ([006#taç+çanak yapraklar#]) 6 adet, serbest, 2 sıra halka dizilişli, sarı veya sarı-yeşil, çok nadiren beyaz veya diğer renklerde, meyevelenmede kalıcı ve daha büyükçe; [006#ercik#] 6, eşit veya 3`ü uzunca; [006#sapçıklar#] ipliksi veya bedene yakınlaştıkça genişleyen ve yassı; [027#başcık tabandan bağlı#]; [034#ovaryum 3 karpelli#]; [006#tohum taslağı#] çok sayıda; [006#boyuncuk#] genellikle uzun; [006#tepecik#] top başlı veya 3 lobludur. Meyve kapsül, 3 köşeli, uzunlamasına yarıklı;. tohumlar çok sayıdadır. İyi drenajlı kumlu topraklarda; doğrudan veya dolaylı güneşli alanlar da gelişim gösterirler.Peçenek / Ankara - Nisan 2017 © Çiğdem Önal Emiroğlu


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Liliales
            └—Liliaceae
              └—Gagea

Taksonomi

Genel görünüm

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

gagea cins adı Sir Thomas Gage (1781 - 1820)`e ithafen adlandırılmıştır; Gage bir İngiliz doğa bilimcidir.

sp. İngilizcede 'tür, türü' anlamına gelen specie kelimesinin kısaltmasıdır.


Etimoloji

Bu kaynaklar Gagea sp. hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı