DDbtn
PicPath
";Sarıyıldız

Gagea sp.


Gagea sp. [ Peçenek / Ankara - Nisan 2017 © Çiğdem Önal Emiroğlu ]
Peçenek / Ankara - Nisan 2017 © Çiğdem Önal Emiroğlu
Zambak ailesinden soğanlı bitkidir. Gövde sıklıkla basit, soğanlar yumurta biçimli veya küremsidir. Yapraklar veya ipliksi, dipte, bazen gövde de bulunmaktadır. Çiçeklenme Mar-Nisan aylarında; çiçek durumu genellikle , nadiren tekil , sıklıkla tabanda li; 1 adet; tepaller () 6 adet, serbest, 2 sıra halka dizilişli, sarı veya sarı-yeşil, çok nadiren beyaz veya diğer renklerde, meyevelenmede kalıcı ve daha büyükçe; 6, eşit veya 3`ü uzunca; ipliksi veya bedene yakınlaştıkça genişleyen ve yassı; ; ; çok sayıda; genellikle uzun; top başlı veya 3 lobludur. Meyve kapsül, 3 köşeli, uzunlamasına yarıklı; tohumlar çok sayıdadır.
Yeni gözlem bildirPeçenek / Ankara - Nisan 2017 © Çiğdem Önal Emiroğlu


Görseller
Gözlemler

.
  • Çayırhan / Ankara
    Mart 2019 © Serdar Ölez
  • Peçenek / Ankara
    Nisan 2017 © Çiğdem Önal Emiroğlu

Ekoloji/Habitat

İyi drenajlı kumlu topraklarda; doğrudan veya dolaylı güneşli alanlar da gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Liliopsida
Liliales
Liliaceae
Gagea
Sp.

Etimoloji

Gagea cins adı Sir Thomas Gage (1781 - 1820)`e ithafen adlandırılmıştır; Gage bir İngiliz doğa bilimcidir.
sp. İngilizcede 'tür, türü' anlamına gelen specie kelimesinin kısaltmasıdır.

Kaynaklar

Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Tubives
Efloras
Plants For A Future
NCBI Plant DB
Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı