DDbtn
PicPathLavandula stoechas

Karabaş otu

(Keşişotu, Karababa, Yalancı lavanta, Gargan)

Karabaş otu - Lavandula stoechas [ Datça Yarımadası / Muğla - Mart 2015 © Serdar Ölez ]
Datça Yarımadası / Muğla - Mart 2015 © Serdar Ölez

Lavanta ailesinden, 45 cm veya daha yüksek boyda, [022#kaba tüylü#], kuvvetli kokulu, çalımsı, çok yıllık bir bitkidir. Üst yapraklar mızraksı, [007#eliptik#], 14-40 x 1-5 mm, hafifçe kıvrık; her bir yaprak koltuğunda çok sayıda daha küçük, birbirine paralel, yukarı yönelik, kıvrık yapraklıdır. Çiçeklenme Mart-Haziran arasında; çiçek durumu [002#başak#], 1.5-4.5 cm, [007#dikdörtgenimsi-yumurtamsı#], saplı, kesintisiz yoğun çiçekli; [040#üreyimsiz brakte#] eflatun veya beyaz, 7-30 x 2-8 mm, [007#ters yumurtamsı-dikdörtgenimsi#]; üreyimli [026#brakte#], 4-7 x 3-8 mm, eşkenar dörtgen biçimli veya [007#kalpsi#], [022#kaba tüylü#]; çiçekler halka dizilimli, her halkada 6-10 çiçekli; [004#çanak#] 4-6 mm, 13 damarlı, üst diş kürek şekilli veya enine [007#dikdörtgenimsi#], tam kenarlı veya hafifçe loblu, çıkıntı 0.5-1 x 1-2 mm; [004#taç#] siyahımsı-eflatun renkte ve 5-8.5 mm`dir. Deniz seviyesi ile 700 m yükseklikler arasında; kızılçam orman açıklıkları, makilikler, friganalar, taşlık kireçtaşı ve granit yamaçlar, ve kumluk alanlarda gelişim gösterirler.Datça Yarımadası / Muğla - Mart 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Lamiaceae
              └—Lavandula

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Meyve

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Lavandula stoechas L.

İngilizce
French Lavender

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)
Tez Çalışması
Odundışı Orman Ürünü Olarak Karabaş Otunun Ülkemizdeki Durumu

İleri okuma kaynağı

Lavandula cins adının Latincede `yıkama` anlamına gelen lavare kelimesinden türetildiği sanılmaktadır; bu cins bitki özlerinin suya katılarak giysilerin yıkanmasında kullanıldığı bilinmektedir.

Stoechas Yunancada `sıralı, sıralar halinde` anlamına gelen stoichas kelimesinden türetilmiştir; çiçek kurulunda çiçeklerinin sıralar halinde geliştiğine işaret eder.


Etimoloji

Bu kaynaklar Lavandula stoechas hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Lavandula angustifolia
LavantaManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı